Kozłek lekarski - jakie ma właściwości lecznicze?
Kozłek lekarski to roślina potocznie nazywana walerianą. Jest od wieków uważana za skuteczny środek wspomagający zdrowy sen. Jej zalety uznają nie tylko zielarze, ale także doktorzy. Sprawdź, jakie działanie zdrowotne ma kozłek lekarski.
Spis treści
- Kozłek lekarski - właściwości
- Kozłek lekarski - sposób działania
- Kozłek lekarski - preparaty i działania uboczne
Kozłek lekarski - właściwości
Kozłek lekarski (Valeriana officinalis, waleriana) to wieloletnia roślina rodem z Ameryki Północnej. W naturze może dorastać nawet do 2 metrów. W Europie można go spotkać na podmokłych łąkach, na zrębach leśnych oraz w szczelinach skalnych. Roślina znana jest z łagodzenia stresu i niepokoju oraz wspomagania zaburzeń trawienia. Jest stosowana także do łagodzenia objawów chorób nasilających się pod wpływem stresu np. zespołu jelita nadwrażliwego czy uchyłków jelitowych.
Kozłek lekarski - sposób działania
Działanie kozłka polega na zwiększaniu w mózgu stężenia jednego z neuroprzekaźników układu nerwowego – kwasu gamma- aminomasłowego (GABA). To dzięki niemu kozłek lekarski ułatwia sen i tłumi niepokój. W porównaniu do leków syntetycznych, powszechnie stosowanych w leczeniu bezsenności, kozłek nie wywołuje uzależnienia ani tzw. porannego otumanienia. Preparaty zawierające kozłek lekarski nie usypiają, lecz uspokajają ośrodkowy układ nerwowy i cały organizm, dzięki czemu sen przychodzi w sposób naturalny. Ważną cechą ziela jest i to, że daje on trwały sen, bez nocnych wybudzeń. To sprawia, że osoby cierpiące na bezsenność wstają wypoczęte i zrelaksowane.
Coraz częściej preparaty z kozłkiem lekarskim są zalecane także jako środek zwalczający lęki.
Zainteresowanie zielem wzięło się także stąd, że w wielu badaniach dowiedziono, iż działa on korzystnie na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Dlatego też zaczęto go stosować w chorobach układu pokarmowego, którym towarzyszą bolesne kurcze jelit.
Kozłek lekarski - preparaty i działania uboczne
Kozłek lekarski jest dostępny w kroplach, tabletkach, herbatkach uspokajających oraz w żelach. Przedawkowanie preparatów może spowodować zawroty i ból głowy, niepokój, niewyraźne widzenie (jak przez mgłę) oraz nudności. Dlatego lepiej nie przekraczać dawek zalecanych przez producenta.