Konserwowanie owoców cukrem - czym jest? Jakie ma zalety?

2017-07-28 11:55

Konserwowanie owoców cukrem to najpopularniejsza metoda ich przetwarzania. Wystarczy po prostu zasypać nim surowe owoce - w ten sposób zachowają bogactwo witamin.

Konserwowanie owoców cukrem - czym jest? Jakie ma zalety?
Autor: thinkstockphotos.com Pyszne przetwory z owoców.

Spis treści

  1. Jakie owoce warto jest utrwalać cukrem?
  2. W jakich przetworach jest najwięcej cukru?
  3. Jakie przetwory zawierają najmniej cukru?

Jakie owoce warto jest utrwalać cukrem?

W cukrze warto utrwalać te owoce, które mają najwięcej witaminy C (porzeczki, poziomki, maliny i truskawki). Należy jednak pamiętać, że jeżeli chcemy przechowywać owoce dłużej to należy poddać je jeszcze obróbce termicznej, czyli zapasteryzować.

W jakich przetworach jest najwięcej cukru?

Najwięcej cukru jest w konfiturach - smażonych powoli, nawet przez kilka dni. Owoce w konfiturach powinny być całe, szkliste, jędrne, niepomarszczone, a przy tym równomiernie rozłożone w gęstym, klarownym syropie.

Mniej cukru mają dżemy - przyrządza się je z 1 lub z kilku rodzajów owoców. W dobrym dżemie część owoców powinna zostać w całości.

Jakie przetwory zawierają najmniej cukru?

Najmniej cukru mają soki i galaretki przyrządzane z soków owocowych, które mają dużo pektyn (porzeczki, jeżyny, pigwy, jabłka). Do smaku często łączy się z owocami ubogimi w pektyny.

Soki, ze względu na sposób przygotowywania, dzielimy na:

soki owocowe pitne - można je rozcieńczać wodą i dosładzać

soki galaretujące - służą do przyrządzania galaretek

syropy - dodatek do deserów i herbaty

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE