Dzień wegetarian 11 stycznia - dlaczego warto nie jeść mięsa?

2022-01-11 10:07

Wegetarianie mają swoje święto 11 stycznia. Jedni twierdzą, że wegetarianizm to sposób odżywiania, sami zainteresowani tłumaczą, że to styl życia. Zwolenników z roku na rok jest coraz więcej. Szacuje się, że w Polsce wegetarian jest już około 2 milionów, a większość z nich to ludzie młodzi.

Dzień wegetarian
Autor: Shutterstock Dzień wegetarian przypada 11 stycznia.

Spis treści

  1. Motywacja wegetarian
  2. Laktoowowegetarianizm
  3. Makaron jest wege
  4. Galeria: Kotlety bezmięsne - 11 przepisów na wege pyszności

Motywacja wegetarian

Motywacją do przejścia na wegetarianizm są w głównej mierze względy zdrowotne i estetyczne. Przedstawiciele tej grupy argumentują, że pożywienie roślinne magazynuje w sobie energię, a co za tym idzie dostarcza jej o wiele więcej do organizmu. Jednocześnie niejedzenie mięsa obniża poziom cholesterolu oraz reguluje ciśnienie tętnicze. Istnieją również minusy przejścia na wegetarianizm. Między innymi niedobór poszczególnych witamin.

Laktoowowegetarianizm

Laktoowowegetarianizm to powszechna nazwa diety, która dopuszcza spożywanie produktów mlecznych i jajek. Dzięki temu dostarcza organizmowi wielu składników, których nie ma w diecie wegetariańskiej niezawierającej tych produktów. Podstawą tego jadłospisu są warzywa, owoce, rośliny strączkowe, produkty zbożowe, jaja, makarony, kasze oraz przetwory mleczne.

"Z ludźmi, którzy zdecydowali się na podobną dietę, śmiejemy się, że nie jemy produktów, które spełniają naraz dwa kryteria – za życia miały oczy i mamę. Uwielbiam jajka i przetwory mleczne, ale rezygnacja z mięsa nie była dla mnie wielkim problemem. Będąc czynną laktoowowegetarianką czuję się znakomicie – zarówno w wymiarze moralnym, jak i zdrowotnym, bo ten sposób odżywiania pozwala dostarczyć większości niezbędnych składników." – mówi Jolanta Nabiałek, laktoowowegetarianka od 5 lat.

Dla kogo wegetarianizm?

Makaron jest wege

"Podstawą diety, nie tylko wegetariańskiej, są produkty zbożowe, takie jak pieczywo czy makarony. Znajdujące się w nich węglowodany złożone warunkują prawidłowe funkcjonowanie mięśni i mózgu. Makaron jest doskonałym źródłem energii dla osób aktywnych. W jego skład wchodzą świeże jajka, mąka z pszenicy durum oraz mąka pszenna." – mówi Beata Szostak, dyrektor ds. marketingu w firmie Międzybrodzkie Makarony. Makaron połączony z warzywami, soczewicą, soją czy cieciorką może stanowić pełnowartościowy posiłek dla praktykujących wegetarian. Właśnie dlatego potrawy zawierające ten składnik znajdują się w wielu przepisach wykluczających produkty mięsne.

Galeria: Kotlety bezmięsne - 11 przepisów na wege pyszności

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE