Kawa: rodzaje, sposoby podania, najdroższe kawy świata

2018-09-25 16:18

Kawa jest jednym z najpopularniejszych gorących napojów na całym świecie. Działa pobudzająco, a jej właściwości mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Poznajcie najsłynniejsze kawy świata i sposoby parzenia kawy!

Kawa: rodzaje, sposoby podania, najdroższe kawy świata
Autor: Shutterstock Kawa aromatyczna, z pianką czy czarna? Warto ją pić, bo sprzyja zdrowiu!

Spis treści

  1. Rodzaje kawy
  2. Zdrowotne właściwości kawy
  3. Najpopularniejsze kawy na świecie

Kawa jest napojem, który pijemy chcąc się rozbudzić, dla towarzystwa, podczas podwieczorku, w pracy i w domu. Każdy miłośnik kawy ma swój ulubiony rodzaj i sposób podania. Mamy dla Was listę najpopularniejszych rodzajów kaw!

Rodzaje kawy

Espresso czyli mała czarna z pianką w malutkiej filiżance. Porcja espresso to około 30 ml napoju. Espresso to najprostszy i najszybszy pomysł na pobudzenie organizmu.

Espresso Con Panna to klasyczne espresso z odrobiną bitej śmietany.

Espresso Macchiato to espresso z niewielką ilością (1-2 łyżeczki) spienionego mleka. 

Espresso Lungo czyli klasyczne z niewielką ilością wody (15-20 ml).

Espresso Doppio to podwójna dawka kofeiny.

Zdrowotne właściwości kawy

Kawa ma właściwości pobudzające. Ma  zbawienny wpływ na niskociśnieniowców, ponieważ powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych i podnoszenie się ciśnienia krwi. Kawa wypijana w pracy pomaga nam skupić uwagę i skutecznie działa na napady senności. Kolejnym ważną właściwością kawy jest  przeciwdziałanie bólom głowy albo zmniejszanie ich natężenia. Wszystko to dzieje się za sprawą kofeiny zawartej tym napoju.

Najpopularniejsze kawy na świecie

Najsłynniejszą, bo najdroższą kawą na świecie jest Kopi Luwak z Sumatry. Swoją popularność zawdzięcza metodzie pozyskiwania, a fakt, że jest bardzo rzadka wpływa na jej astronomiczną cenę. Zbiera się tylko 400 kilogramów tej kawy rocznie, a pozyskiwana jest z odchodów zwierzęcia o nazwie cywet, żywiącego się owocami i ziarnami kawy. Po oczyszczeniu ziaren kawy zostają one poddane standardowej obróbce. Za 500 g kawy Kopi Luwak musimy zapłacić 1600  zł. Kolejne miejsce w rankingu najdroższych kaw zajmuje Jamaica Blue Mountain z Jamajki. Jej cena to 400 zł za 500 g. Na miejscu trzecim plasuje się Kona Extra Fancy z Hawajów, która jest lekko kwaśna, a jednocześnie delikatna i aromatyczna. Cena tej kawy to 380 zł za 500 g.

Coffee time is anytime? Jak zaparzyć taką kawę?

Pytanie 1 z 10
Espresso to
Kawa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE