Kania - jak wygląda? Jak rozpoznać kanię i nie pomylić ze sromotnikiem?

2023-08-14 12:14

Kania to bardzo smaczny grzyb. Ze względu na swoje walory smakowe wysoko ceniona jest kania panierowana i smażona. Niestety kanię można pomylić z muchomorem sromotnikowym - szczególnie narażeni na pomyłki są tzw. niedzielni grzybiarze. Jak wygląda kania i czym się wyróżnia? Przeczytaj nasz krótki informator.

Czubajka kania
Autor: Shutterstock Czubajka kania wygląda dość charakterystycznie.

Kania, a właściwie czubajka kania, to grzyb z gatunku pieczarkowatych. Kapelusz ma w kształcie parasola o średnicy nawet do 30 cm z garbkiem na środku, z popękaną, łuszczącą się skórą. U młodej kani kapelusz jest zamknięty i jajowaty (w kolorze brązowym), potem stożkowaty, a u dojrzałego grzyba - płaski i otwarty. Charakterystyczne dla kani są: kolor białawy z brązowymi łuskami, brzeg kapelusza - poszarpany, gęste, szerokie blaszki niedochodzące do trzonu oraz ruchomy pierścień na nóżce. 

Jak odróżnić kanię od muchomora sromotnikowego?

KAPELUSZ: u dojrzałej kani jest płaski z garbkiem na środku (u młodych jajowaty), o chropowatej, łuszczącej się powierzchni z charakterystycznymi brązowymi plamkami. SROMOTNIK ma gładki kapelusz w kolorze oliwkowozielonym, lekko opalizujący.

BLASZKI: u kani są beżowe, u sromotnika białe.

NÓŻKA: u kani jest smukła i długa, z zygzakowatym wzorem (w środku pusta, na dole z bulwą wyrastająca z ziemi), u sromotnika  - gładka, z bulwą u nasady.

TRZON: kani na ruchomy pierścień, sromotnik ma pierścień kołnierzykowaty i zwisający.

ZAPACH: u kani jest grzybowy, u sromotnika słodkawy i lekko mdły.

kania vs sromotnik
Autor: Shutterstock

Polecamy również: ATLAS GRZYBÓW ONLINE: Grzyby trujące podobne do grzybów jadalnych [ZDJĘCIA i OPISY]

Czubajka kania. Dlaczego warto jeść kanie?

Sezon na grzyby - czy wiesz, kiedy się pojawiają najpopularniejsze gatunki?

Pytanie 1 z 9
Borowiki zbieramy...
Sezon na grzyby
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE