Jasnota biała jest szczególnie cenna dla kobiet. Co w sobie kryje?

2022-07-21 11:55

Jasnota biała wyglądem przypomina pokrzywę, tyle że nie ma parzących liści, za to białe kwiaty. Jest ziołem, które rośnie w zasadzie wszędzie. Warto je zbierać w miejscach oddalonych od dróg i miast. Nasze babki wiedziały, że jasnota ma dobroczynne działanie dla kobiet.

Jasnota biała
Autor: Shutterstock Jasnota biała to prawdziwa przyjaciółka kobiet

Spis treści

  1. Jasna strona martwej pokrzywy
  2. Idealne zioło zwłaszcza dla kobiet
  3. Jakie są przeciwwskazania dla jasnoty białej?
  4. Kiedy zbierać jasnotę białą i co można z niej zrobić?

Jasna strona martwej pokrzywy

Jasnota biała – zwana też białą pokrzywą, głuchą pokrzywą, martwą pokrzywą – od najdawniejszych czasów jest cenionym surowcem zielarskim. Już w starożytności zauważono (np. zapisy Dioskuridesa) jej dobroczynne działanie na błony śluzowe różnych narządów. Zawdzięcza to bogatym związkom śluzowym oraz flawonoidom. W jasnocie białej występują też garbniki, olejki eteryczne, cukry, sole mineralne oraz aminy biogenne, głównie tyramina i cholina.

Śluzy zawarte w jasnocie białej działają powlekająco i przeciwzapalnie, a także regenerująco na uszkodzony nabłonek. W związku z tym jasnotę stosuje się i wewnętrznie (np. pomocniczo przy nieżytach górnych dróg oddechowych), i zewnętrznie (w postaci okładów na uszkodzoną skórę i trudno gojące się rany oraz jako płukanki).

Jasnotę dodaje się też do mieszanek, z których napary działają łagodząco na dolegliwości przewodu pokarmowego i pobudzająco na przemianę materii. W naturalny sposób lekko dosładza te napary (zioła się zalewa gorącą wodą i zostawia pod przykryciem na ok. 10 minut do naciągnięcia) i odwary (zioła się gotuje na wolnym ogniu – bez doprowadzania do wrzenia, do 10 minut).

Idealne zioło zwłaszcza dla kobiet

Zwłaszcza kobiety powinny zainteresować się właściwościami jasnoty białej, dlatego że to zioło dba o ich kobiecość. Odwar z jasnoty białej pomaga przy zbyt obfitych miesiączkach. Dzięki swoim garbnikom hamuje mikrokrwawienia maciczne. Doskonale też sprawdza się do irygacji przy uciążliwych upławach i zapaleniach pochwy.

Za to panom poleca się filiżankę odwaru z jasnoty białej dla podtrzymania czynności prostaty.

Przypominam, że żadnego poważniejszego schorzenia nie należy leczyć samemu. W każdym budzącym wątpliwości przypadku należy skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.

Jakie są przeciwwskazania dla jasnoty białej?

Jak w przypadku niemal każdego ziela, również przy jasnocie białej istnieją przeciwwskazania. Niestety, jasnota biała nie sprzyja migrenikom, ponieważ zawiera tyraminę, którą osoby cierpiące na migreny powinny unikać (eliminować z diety produkty z jej zawartością, np. żółte sery, czerwone wina, banany, łososia). Ta amina biogenna wyzwala bowiem u migreników sygnał do bólu.

Kiedy zbierać jasnotę białą i co można z niej zrobić?

Najcenniejszym surowcem zielarskim jasnoty białej są przede wszystkim jej kwiaty. Zbierane jest także całe ziele (kwiaty z liśćmi). Białe kwiaty przypominające lwie paszcze zbiera się, gdy są rozwinięte – od początku maja do końca września. W słoneczny i suchy dzień wyskubuje się delikatnie korony kwiatowe i suszy rozłożone cienką warstwą w zacienionym miejscu. Jeśli zdecydujemy się na suszenie mechaniczne, to temperatura suszenia nie powinna przekraczać 35ºC. Prawidłowo wysuszone kwiaty nie tracą kremowobiałej barwy.

Suszone kwiaty służą przede wszystkim do zrobienia odwaru: 2 łyżki kwiatów zalewa się zimną przegotowaną wodą (półtorej szklanki) i podgrzewa, bez doprowadzania do wrzenia, przez około 3 minuty. Taki odwar nadaje się i do picia, i do irygacji oraz płukania gardła czy przemywania ran. Z ziela jasnoty białej można za to zrobić pyszne placuszki albo zupę-krem.

Zobacz też:

Jadalne kwiaty drzew i krzewów

Jak wykorzystać liście z drzew i krzewów

Jak przechowywać zioła

Beszamel - Jadalne Chwasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE