Jasnota biała jest szczególnie cenna dla kobiet. Co w sobie kryje?
Jasnota biała wyglądem przypomina pokrzywę, tyle że nie ma parzących liści, za to białe kwiaty. Jest ziołem, które rośnie w zasadzie wszędzie. Warto je zbierać w miejscach oddalonych od dróg i miast. Nasze babki wiedziały, że jasnota ma dobroczynne działanie dla kobiet.
Spis treści
- Jasna strona martwej pokrzywy
- Idealne zioło zwłaszcza dla kobiet
- Jakie są przeciwwskazania dla jasnoty białej?
- Kiedy zbierać jasnotę białą i co można z niej zrobić?
Jasna strona martwej pokrzywy
Jasnota biała – zwana też białą pokrzywą, głuchą pokrzywą, martwą pokrzywą – od najdawniejszych czasów jest cenionym surowcem zielarskim. Już w starożytności zauważono (np. zapisy Dioskuridesa) jej dobroczynne działanie na błony śluzowe różnych narządów. Zawdzięcza to bogatym związkom śluzowym oraz flawonoidom. W jasnocie białej występują też garbniki, olejki eteryczne, cukry, sole mineralne oraz aminy biogenne, głównie tyramina i cholina.
Śluzy zawarte w jasnocie białej działają powlekająco i przeciwzapalnie, a także regenerująco na uszkodzony nabłonek. W związku z tym jasnotę stosuje się i wewnętrznie (np. pomocniczo przy nieżytach górnych dróg oddechowych), i zewnętrznie (w postaci okładów na uszkodzoną skórę i trudno gojące się rany oraz jako płukanki).
Jasnotę dodaje się też do mieszanek, z których napary działają łagodząco na dolegliwości przewodu pokarmowego i pobudzająco na przemianę materii. W naturalny sposób lekko dosładza te napary (zioła się zalewa gorącą wodą i zostawia pod przykryciem na ok. 10 minut do naciągnięcia) i odwary (zioła się gotuje na wolnym ogniu – bez doprowadzania do wrzenia, do 10 minut).
Idealne zioło zwłaszcza dla kobiet
Zwłaszcza kobiety powinny zainteresować się właściwościami jasnoty białej, dlatego że to zioło dba o ich kobiecość. Odwar z jasnoty białej pomaga przy zbyt obfitych miesiączkach. Dzięki swoim garbnikom hamuje mikrokrwawienia maciczne. Doskonale też sprawdza się do irygacji przy uciążliwych upławach i zapaleniach pochwy.
Za to panom poleca się filiżankę odwaru z jasnoty białej dla podtrzymania czynności prostaty.
Przypominam, że żadnego poważniejszego schorzenia nie należy leczyć samemu. W każdym budzącym wątpliwości przypadku należy skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.
Jakie są przeciwwskazania dla jasnoty białej?
Jak w przypadku niemal każdego ziela, również przy jasnocie białej istnieją przeciwwskazania. Niestety, jasnota biała nie sprzyja migrenikom, ponieważ zawiera tyraminę, którą osoby cierpiące na migreny powinny unikać (eliminować z diety produkty z jej zawartością, np. żółte sery, czerwone wina, banany, łososia). Ta amina biogenna wyzwala bowiem u migreników sygnał do bólu.
Kiedy zbierać jasnotę białą i co można z niej zrobić?
Najcenniejszym surowcem zielarskim jasnoty białej są przede wszystkim jej kwiaty. Zbierane jest także całe ziele (kwiaty z liśćmi). Białe kwiaty przypominające lwie paszcze zbiera się, gdy są rozwinięte – od początku maja do końca września. W słoneczny i suchy dzień wyskubuje się delikatnie korony kwiatowe i suszy rozłożone cienką warstwą w zacienionym miejscu. Jeśli zdecydujemy się na suszenie mechaniczne, to temperatura suszenia nie powinna przekraczać 35ºC. Prawidłowo wysuszone kwiaty nie tracą kremowobiałej barwy.
Suszone kwiaty służą przede wszystkim do zrobienia odwaru: 2 łyżki kwiatów zalewa się zimną przegotowaną wodą (półtorej szklanki) i podgrzewa, bez doprowadzania do wrzenia, przez około 3 minuty. Taki odwar nadaje się i do picia, i do irygacji oraz płukania gardła czy przemywania ran. Z ziela jasnoty białej można za to zrobić pyszne placuszki albo zupę-krem.
Zobacz też:
Jadalne kwiaty drzew i krzewów
Jak wykorzystać liście z drzew i krzewów