Jakie są źródła kwasu foliowego w żywności?

2016-08-09 15:52

Kobiety w ciąży łykają zapobiegawczo kwas foliowy, ale o odpowiednią ilość tej witaminy w diecie powinni dbać wszyscy. Najlepiej dostarczać jej w naturalnej postaci, czyli jedząc warzywa i owoce. Jakie są najlepsze źródła kwasu foliowego w żywności?

Jakie są źródła kwasu foliowego w żywności?
Autor: pixabay.com Fasolka szparagowa jest bogatym źródlłem kwasu foliowego.

Spis treści

  1. Kwas foliowy
  2. Kwas foliowy - warzywa i owoce
  3. Kwas foliowy - kobiety w ciąży

Kwas foliowy

Przyszłe mamy marzą tylko o jednym – aby ich dziecko urodziło się zdrowe. Naukowe badania wykazały, że w prawidłowym rozwoju kręgosłupa znacznie pomaga stosowanie kwasu foliowego. Jak dowodzą najnowsze badania, jest on niezbędny nie tylko kobietom w ciąży.

Kwas foliowy - warzywa i owoce

Kwas foliowy to witamina z grupy B, występująca w żywności w postaci folianów. Pomagają one w zapobieganiu chorobom serca i miażdżycy. Kwas foliowy znajduje się głównie w warzywach pomarańczowych i ciemnozielonych.

Źródłakwasu foliowego:

fasolka szparagowa

kapusta

szparagi

sałata

brukselka

marchew

kalafior

banany

pomarańcze

Witamina ta dostępna jest również w tabletkach zawierających wyłącznie kwas foliowy oraz preparatach wielowitaminowych. Należy pamiętać, że niewskazane jest spożywanie kwasu foliowego w zbyt dużych ilościach. W dawce nie większej niż 0,4 mg może być jednak zażywany przez wiele lat - zupełnie jak inne witaminy. 

Kwas foliowy - kobiety w ciąży

W większej dawce, powyżej 0,4 mg mogą przyjmować go kobiety przed ciążą oraz we wczesnej ciąży, kiedy formuje się układ nerwowy i kręgosłup dziecka. Dzięki kwasowi foliowemu częściej rodzą zdrowe dzieci, niedotknięte poważnymi wadami cewy nerwowej. Są to wady układu nerwowego oraz kręgosłupa malucha, pośród których najczęstszymi są bezmózgowie i rozszczep kręgosłupa. Wady te powstają w pierwszych 4 tygodniach ciąży, gdy kobieta nie jest jeszcze świadoma, że zostanie mamą. Dlatego warto, aby kwas foliowy przyjmowały wszystkie młode kobiety, zarówno te które ciążę planują, jak i te, u których po prostu występuje ryzyko zajścia w ciążę.