Jaką wodą zalać suszone grzyby? Nie popełniaj tego błędu
Suszone grzyby to jeden z dodatków do świątecznych potraw. Bigos, uszka czy pierogi to tylko niektóre przykłady przepisów, w których wykorzystuje się aromatyczne suszone grzyby. Dzięki nim dania zyskują obłędny i głęboki smak. W większości przepisów suszone grzyby należy namoczyć w wodzie. Jaką wodą zalać suszone grzyby, aby nie straciły smaku i aromatu?
Spis treści
- Suszone grzyby w przepisach kulinarnych
- Jak przygotować suszone grzyby?
- Jaką wodą zalać suszone grzyby?
Suszone grzyby w przepisach kulinarnych
Grzyby można jeść na różne sposoby. Pysznie smakują grzyby duszone czy marnowane. Po grzybobraniu część z nich można ususzyć. Robi się to łatwo i w miarę szybko. W takiej formie łatwo je też przechowywać i dodawać do wielu różnych potraw. To obowiązkowy składnik wielu dań na święta Bożego Narodzenia.
Grzyby suszone cenione są przede wszystkim za smak i przyjemny aromat. Warto też wprowadzić do diety i wykorzystywać je nie tylko w potrawach na Wigilię i Boże Narodzenie. Są niskokaloryczne, zawierają białko i błonnik, a także niewielkie ilości witamin i minerałów.
Jak przygotować suszone grzyby?
Przed dodaniem suszonych grzybów do konkretnej potrawy zazwyczaj należy je namoczyć w wodzie, aby zmiękły. Dobrze jest jednak wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo. Dzięki prostemu patentowi grzyby suszone po namoczeniu nie stracą smaku i oryginalnego aromatu. Kluczowa jest tu woda. Jaką wodą należy więc zalać suszone grzyby?
Ważnym elementem przyrządzania grzybów suszonych jest ich przygotowanie do gotowania. Przed zalaniem ich wodą, warto opłukać każdą sztuką pod bieżącą wodą. Już ta czynność sprawi, że grzyby nieco zmiękną. Z tak przygotowanych suszonych grzybów łatwiej jest usunąć resztki piasku i inne zanieczyszczenia. Szybciej się też ugotują. Opłukane grzyby wystarczy przełożyć do miseczki i zalać wodą. Jaką wodą zalewać grzyby suszone?
Jaką wodą zalać suszone grzyby?
Do namoczenia suszonych grzybów należy użyć letniej przegotowanej wody. Popularnym błędem jest zalewanie suszonych grzybów wrzącą wodą, aby przyspieszyć proces. Nie warto jednak zalewać suszonych grzybów wrzątkiem, ponieważ staną się twarde, stracą smak i aromat. Już po godzinie leżakowania w letniej wodzie, grzyby mogą stać się miękkie. Należy pamiętać, że czas moczenia grzybów zależy od gatunku.
Kiedy suszone grzyby staną się miękkie, należy je opłukać i obgotować, a następnie wykorzystać do pysznych i aromatycznych potraw na święta Bożego Narodzenia i nie tylko.
Wody po moczeniu suszonych grzybów nie trzeba wylewać. W łatwy sposób może zyskać nowe życie. Wystarczy przecedzić wodę po grzybach przez drobne sitko, aby pozbyć się resztek zanieczyszczeń, a następnie wykorzystać do ugotowania pysznej i aromatycznej wigilijnej zupy grzybowej.
Zobacz galerię i poznaj łatwe przepisy na obłędne zupy grzybowe. Poniżej znajdziesz także szybki quiz, w którym możesz sprawdzić swoją wiedzę o grzybach.