Jak uratować bezę? Proste triki, dzięki którym beza zawsze się uda
Upieczenie perfekcyjnej bezy może sprawić trudność nawet doświadczonym cukiernikom. To deser, który wymaga wiedzy i praktyki. Istnieje kilka sprawdzonych metod na pieczenie bezy. Nawet jeżeli coś pójdzie nie tak, bezę można uratować.
Spis treści
- Czy można uratować bezę?
- Jak upiec bezę?
- Co zrobić, jeśli białka nie chcą się ubić?
- Co zrobić, żeby beza nie opadła?
- Co zrobić, żeby beza nie zmiękła?
- Dlaczego beza żółknie?
- Dlaczego beza wychodzi gumowa?
- Jak uratować bezę?
- Przepisy na bezę
Czy można uratować bezę?
Beza to delikatny, lekki i wykwintny deser, który pochodzi z Francji. Doskonała beza jest chrupiąca z zewnątrz, a w środku miękka i dosłownie rozpływa się w ustach. Serwuje się ją samodzielnie lub wykorzystuje jako element innych ciast, ciasteczek, tortów i deserów.
Jeżeli dopiero zaczynacie piec w domu różne słodkości, warto dowiedzieć się, jakie triki można zastosować, aby beza zawsze się udała. To trudny wypiek, dlatego wcześniej dobrze jest poznać wszystkie tajne metody przygotowywania i pieczenia. Problemy, które najczęściej się pojawiają, dotyczą nie tylko ubijania białek. Wiele osób porzuca bezę, ponieważ opada, żółknie lub staje się miękka. W cukierniczym świecie krąży sporo sprawdzonych tipów na łatwe i szybkie rozwiązanie tych problemów.
Jak upiec bezę?
Po pierwsze, trzeba mieć dobry i sprawdzony przez innych przepis, którego nie można pod żadnym względem zmieniać. Po drugie, główny składnik bezy, czyli białka jaj kurzych, powinny być jak najświeższe i mieć temperaturę pokojową. Ten prosty trik sprawi, że ubicie białek będzie o wiele szybsze. Należy uważać przy oddzielaniu, ponieważ nawet mała kropla żółtka może spowodować, że beza rozleje się w czasie pieczenia. Po trzecie, podstawą bezy są proporcje. Na jedno białko przypada 50 g cukru, który powinien być drobny i śnieżnobiały. Dzięki temu upieczona beza będzie miała piękny kolor. Z dodatkiem cukru trzcinowego lub brązowego stanie się szara i nieapetyczna. Do bezy nie nadaje się gruby cukier i słodziki, które mogą spowodować, że beza nie wyrośnie. Po czwarte, miska, w której ubija się białka, powinna być sucha i czysta.
Cukiernicy uważają, że bezy się nie piecze, tylko suszy. Zaraz po wstawieniu do piekarnika powinna piec się około 10 minut w temperaturze 120 stopni C. Następnie temperaturę należy zmniejszyć do 80 lub maksymalnie 100 stopni C. Suszenie bezy może potrwać od dwóch do trzech godzin. Czas suszenia zależy od wielkości bezy. Wypiek powinien wystygnąć w wyłączonym piekarniku przy lekko uchylonych drzwiczkach.
Co zrobić, jeśli białka nie chcą się ubić?
Ubijanie białek do bezy powinno odbywać się w szczególnych warunkach. Miska musi być bardzo czysta i sucha, bez resztek tłuszczu czy żółtek. Jeżeli miska nie jest zabrudzona, a białka wciąż nie chcą się ubić na sztywną i błyszczącą masę, można zastosować kilka trików. Aby dobrze się ubiły, dodaje się troszkę octu winnego, soku z cytryny lub skrobi ziemniaczanej. Dzięki dodatkowi tych niedrogich produktów białka się ubiją, będą miały większą objętość i zachowają kształt. Ten zabieg sprawi, że beza nie opadnie i nie stanie się miękka. Oczywiście, trzeba pamiętać o ustawieniu odpowiedniej temperatury. W trakcie ubijania nie można też dodawać kolejnych białek czy większej ilości cukru.
Co zrobić, żeby beza nie opadła?
Podczas pieczenia może zdarzyć się, że beza opadnie. Warto jednak zastosować jeden trik, który temu zapobiegnie. Pod koniec ubijania białek należy dodać kilka kropli octu winnego lub soku z cytryny, który dodatkowo zwiększy objętość wypieku. Kolejnym tajnym sposobem działającym przeciw opadaniu jest wyłożenie surowej bezy na blachę zaraz po ubiciu i wstawienie jej do rozgrzanego piekarnika od razu. Masa nie powinna stać i czekać, aż piekarnik się rozgrzeje.
Co zrobić, żeby beza nie zmiękła?
Jeżeli beza jest miękka, oznacza to, że była źle upieczona. Prawdopodobnie czas suszenia był za krótki lub temperatura w piekarniku była za wysoka. Można jednak temu zaradzić. Po upieczeniu bezę należy pozostawić w wyłączonym piekarniku, lekko uchylić drzwiczki i poczekać, aż całkowicie wystygnie. Pośpiech nie jest wskazany, ponieważ beza będzie i tak miękka, nieapetyczna i po prostu niedobra.
Dlaczego beza żółknie?
Czasem po wyjęciu z piekarnika okazuje się, ze beza zżółkła. Ani sok z cytryny, ani inne składniki nie są za to odpowiedzialne. Co jest więc tego powodem? Wynika to z suszenia deseru w zbyt wysokiej temperaturze. Zazwyczaj wynosi ona 120 stopni C, ale zawsze trzeba się trzymać przepisu. Temperatura powyżej tej wartości spowoduje, że beza będzie żółta i niesmaczna.
Dlaczego beza wychodzi gumowa?
Powodem gumowatego smaku francuskiego deseru również jest zbyt wysoka temperatura suszenia. W mocno nagrzanym piekarniku cukier za szybko się karmelizuje. Skutkuje to nie tylko gumowatością, ale także brzydkim kolorem i gorzkim posmakiem. Właśnie dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszystkich wytycznych dotyczących temperatury suszenia bezy podanych w przepisie.
Jak uratować bezę?
Uratowanie bezy zależy od kilku czynników i etapu, na którym doszło do przykrej niespodzianki. Do białek, które nie chcą się ubić, trzeba dodać kwaśny składnik. Po upieczeniu miękką bezę można odstawić na całą noc, aby wyschła. Jeżeli nadal będzie klejąca, pomoże podpieczenie jej w niskiej temperaturze nie dłużej niż 10 minut. Ten prosty trik może sprawić, że beza będzie taka jak powinna, czyli miękka w środku, a z zewnątrz chrupiąca.
Kiedy jednak wszystkie metody zawiodą, niedobrej bezy nie trzeba wyrzucać. Co zrobić z nieudanej bezy? Pokruszona idealnie sprawdzi się jako składnik deserów z owocami, kremami, bitą śmietaną i galaretką. Może być też dekoracją lub składnikiem ciasta.
Przepisy na bezę
- Bezy z owocami - wilgotne i miękkie w środku!
- Beza Pavlova z mascarpone i owocami: przepis na kultowy deser
- Chrupiąca beza cytrynowa - pyszny sposób na wykorzystanie resztek bezy
- Dakłas - łatwe i efektowne ciasto. Przepis na francuski tort bezowy Dacquoise z bakaliami
- Malinowa chmurka. Przepis na ciasto, które kochają wszyscy