Jak sprać plamę z czerwonego wina?

2021-11-23 10:10 Maria Olczak
Jak sprać plamę z czerwonego wina?
Autor: Shutterstock Plama z czerwonego wina na białym obrusie? Nie martw się, to się da sprać!

Jeśli ulubione ubranie jest zaplamione czerwonym winem lub plamy powstały na śnieżnobiałym obrusie, nie załamuj rąk. Taką plamę usuniesz bez problemu. Podpowiadamy, jak pozbyć się plam po czerwonym winie - również tych starych, już zaschniętych.

Sposobów na pozbycie się plam z czerwonego wina jest kilka - wypróbuj jeden z nich.

Świeże plamy z czerwonego wina: jak usuwać?

  • Najpopularniejszym sposobem na usunięcie plam z czerwonego wina jest posypanie plamy dużą ilością soli. Sól wchłonie wodę z wina, a także jego barwnik. Następnie materiał należy dobrze wypłukać, a dopiero potem wrzucić do pralki i wyprać.
  • Plamę po czerwonym winie można też usunąć za pomocą białego wina lub szampana. Należy szybko zalać nimi zabrudzony materiał, a następnie wyprać.
  • Dobrym sposobem na usunięcie plamy z czerwonego wina jest zwilżenie jej kilkoma kroplami wody utlenionej 2%. Jeśli plama z czerwonego wina jest na kolorowej tkaninie, wodę utlenioną należy rozcieńczyć ze zwykłą wodą i nie pocierać zbyt mocno, potem wypłukać  ubranie w czystej wodzie.
  • Można także polać zaplamione czerwonym winem miejsce octem, a następnie ubranie wypłukać w zimnej wodzie i uprać.

Stare plamy z czerwonego wina: jak usuwać?

  • Aby pozbyć się starej plamy po czerwonym winie z białych tkanin, trzeba namoczyć je w roztworze spirytusu lub w wodzie utlenionej 10%.
  • Z kolei stare plamy z czerwonego wina na kolorowej tkaninie moczymy w wodzie z mydłem i odrobiną amoniaku.
  • Dobrym sposobem jest też użycie kremu do golenia. Należy go nałożyć bezpośrednio na plamę po czerwonym winie i pozostawić na 5 lub 10 minut. Po upływie tego czasu krem trzeba spłukać, a cały materiał wyprać.
Jak zmyć z rąk plamy z owoców?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE