Jak sprać plamę z czerwonego wina?

2022-12-23 10:46

Jeśli ulubione ubranie jest zaplamione czerwonym winem lub plamy powstały na śnieżnobiałym obrusie, nie załamuj rąk. Taką plamę usuniesz bez problemu. Podpowiadamy, jak pozbyć się plam po czerwonym winie - również tych starych, już zaschniętych.

Plama z czerwonego wina
Autor: Shutterstock Jest kilka sposobów na to, by sprać plamę z czerwonego wina.

Spis treści

  1. Świeże plamy z czerwonego wina: jak usuwać?
  2. Stare plamy z czerwonego wina: jak usuwać?

Sposobów na pozbycie się plam z czerwonego wina jest kilka - wypróbuj jeden z nich.

Świeże plamy z czerwonego wina: jak usuwać?

  • Najpopularniejszym sposobem na usunięcie plam z czerwonego wina jest posypanie plamy dużą ilością soli. Sól wchłonie wodę z wina, a także jego barwnik. Następnie materiał należy dobrze wypłukać, a dopiero potem wrzucić do pralki i wyprać.
  • Plamę po czerwonym winie można też usunąć za pomocą białego wina lub szampana. Należy szybko zalać nimi zabrudzony materiał, a następnie wyprać.
  • Dobrym sposobem na usunięcie plamy z czerwonego wina jest zwilżenie jej kilkoma kroplami wody utlenionej 2%. Jeśli plama z czerwonego wina jest na kolorowej tkaninie, wodę utlenioną należy rozcieńczyć ze zwykłą wodą i nie pocierać zbyt mocno, potem wypłukać  ubranie w czystej wodzie.
  • Można także polać zaplamione czerwonym winem miejsce octem, a następnie obrus lub ubranie wypłukać w zimnej wodzie i uprać.

Stare plamy z czerwonego wina: jak usuwać?

  • Aby pozbyć się starej plamy po czerwonym winie z białych tkanin, trzeba namoczyć je w roztworze spirytusu lub w wodzie utlenionej 10%.
  • Z kolei stare plamy z czerwonego wina na kolorowej tkaninie moczymy w wodzie z mydłem i odrobiną amoniaku.
  • Dobrym sposobem jest też użycie kremu do golenia. Należy go nałożyć bezpośrednio na plamę po czerwonym winie i pozostawić na 5 lub 10 minut. Po upływie tego czasu krem trzeba spłukać, a cały materiał wyprać.
Jak zmyć z rąk plamy z owoców?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE