Jak odświeżać pieczywo i inne wyroby ciastkarskie?
Jest stare porzekadło, że chleba nie powinno się wyrzucać, żebyśmy nigdy nie byli głodni. Ale co zrobić, gdy pieczywa kupiło się za dużo i z czasem straciło ono na swoich walorach? Co począć, żeby kilkudniowy pączek czy rogalik nadawał się zjedzenia ze smakiem?
Spis treści
- Są trzy sprawdzone sposoby na odświeżanie chleba i bułek:
- Odświeżanie wyrobów piekarskie
- Sposób odświeżania wyrobów piekarniczych
Wiele lekko czerstwych produktów piekarniczych da się odświeżyć. Co prawda mamy teraz mikrofalówki, które czynią w wielu przypadkach cuda, ale w przypadku pieczywa i wyrobów pokrewnych nie zawsze się sprawdzają, bo mikrofale jeszcze bardziej wysuszają, wytrącając z pieczywa resztki wilgoci.
Są trzy sprawdzone sposoby na odświeżanie chleba i bułek:
- Jeżeli mamy w całości chleb lub bułkę, polewamy je strumieniem wody kranowej i wstawiamy do gorącego piekarnika (około 180 st.) na 10-15 minut.
- Inna metoda to pokrojone kromki chleba lub bułki układamy płasko na sitku, stawiamy na garnku z wrzącą wodą i przykrywamy pokrywką. Po 2-3 minutach wyjmujemy, studzimy i możemy jeść.
- Pokrojone kromki chleba lub bułki zanurzamy w roztrzepanym jajku z 3 łyżkami mleka i krótko obsmażamy po obu stronach na rozgrzanym tłuszczu, na końcu przykrywając pokrywką.
Odświeżanie wyrobów piekarskie
Rogaliki, bułeczki, paszteciki, kulebiaki, pączki nawet po kilku dniach będą się nadawać do odświeżenia. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach:
- Wyroby przewidziane do odświeżania przechowujemy w foliowych, szczelnie zamkniętych opakowaniach, żeby zbytnio nie straciły wilgoci.
- Ciasta można odświeżać tylko jeden raz i tego samego dnia trzeba je zjeść (dłużej przechowywane natychmiast czerstwieją ponownie i kruszą się przy krojeniu.
Sposób odświeżania wyrobów piekarniczych
Blachę smarujemy cienko masłem (można spróbować papier do pieczenia zamiast masła), układamy produkt/produkty i wstawiamy gorącego do piekarnika na 10-15 minut. Nie powinniśmy odświeżać jednocześnie kilku różnych produktów, bo w piekarniku mogą się wymieszać aromatami, Dotyczy to szczególnie wyrobów wytrawnych (paszteciki, kulebiak, babeczki z grzybami).
Po wyjęciu z piekarnika odświeżone produkty trzeba wystudzić, ponownie posypać np. cukrem pudrem. Takie odświeżanie również udaje się tylko raz. Ponownie zdatne do jedzenia wyroby należy zjeść tego samego dnia.