Jak gotować sago - właściwości i zastosowanie skrobi sagowej

2019-01-15 15:19

Sago to skrobia pobrana z łodyg palmowych sago. Wyglądem, smakiem i zapachem przypomina tapiokę, którą sago może w wielu przepisach zastąpić.

Sago
Autor: Shutterstock Sago to rodzaj to skrobi pozyskiwanej z palmy sagowej.

Spis treści

  1. Pochodzenie sago
  2. Właściwości sago
  3. Jak przechowywać i jak gotować sago?
  4. Przechowywanie ugotowanego sago

Sago jest składnikiem powszechnie używanym w kuchni indyjskiej, indonezyjskiej i malezyjskiej. Zagęszcza się nią potrawy, przygotowuje ciasta i pieczywo oraz kleiki. W postaci tych ostatnich bogate w węglowodany sago może stanowić zdrową alternatywę dla napojów energetycznych, dostarczając energię bez sztucznych chemikaliów i substancji słodzących.

Pochodzenie sago

Sago to rodzaj mączki pozyskiwanej z wnętrza palmy sagowej, używany i ceniony w kuchni południowej Azji od 5000 tysięcy lat. Drzewa muszą rosnąć przynajmniej 10 lat, aby skrobia z nich pobrana była pełnowartościowym produktem spożywczym. Jednak warto na to czekać, bo to naturalnie zdrowy i lekkostrawny produkt, bogaty w substancje odżywcze. Sago jest używany do produkcji pereł, które znajdują się na dnie herbaty bąbelkowej, popularnego napoju azjatyckiego.

Właściwości sago

Sago to to węglowodany w niemal czystej postaci, z niewielką domieszką białka, błonnika, wapnia i żelaza oraz śladowymi ilościami tłuszczu, karotenu, kwasu askorbinowego i witaminy B1. Mąka Sago nie zawiera znaczących ilości witamin i minerałów. Ma jednak niezwykle dużą ilość przeciwutleniaczy. Substancje chemiczne, takie jak flawonoidy i fenole, wyłapują wolne rodniki i pomagają zapobiegać stanom zapalnym, infekcjom i nowotworom. Kleiki przygotowane na bazie sago to znakomite pożywieniem dla osób chorych - są lekkostrawne, a jednocześnie dodają energii i pozwalają szybko przybrać na wadze. To również bardzo dobre po treningowe pożywienie.

Jak przechowywać i jak gotować sago?

Suche perły sago najlepiej przechowywać w hermetycznie zamkniętym opakowaniu z daleka od źródeł wilgoci. Przed gotowaniem nie należy ich płukać ani moczyć. Nie należy wrzucać ich także do chłodnej wody. Nawet jeśli sago ma stanowić dodatek do zupy, należy ugotować je oddzielnie i tak przygotowane dodać do dania.

Sago gotujemy w bardzo dużej ilości wody. Aby perfekcyjnie się ugotowały należy zagotować wodę i dodawać sago niewielkimi porcjami, aby nie zahamować wrzenia. Następnie gotujemy je ok 10-12 minut. Po tym czasie zestawiamy z ognia i pozostawiamy pod przykryciem na ok. 30 min, aby ziarna "doszły" w środku. Następnie należy kilkakrotnie wypłukać ziarna w chłodnej wodzie, aby pozbyć się nadmiaru skrobi.

Przechowywanie ugotowanego sago

Ugotowane sago można przechowywać przez kilka dni w lodówce, w zamkniętym opakowaniu (na przykład plastikowym pojemniku do żywności). Aby je użyć wystarczy zalać je ciepłą wodą i przez chwilę mieszać (nie za długo - bo się rozpadnie - maksymalnie 5 min.). Następnie przecedzić i gotowe.

Wypróbuj przepis: Sago na winie - przepis na oryginalną zupę