Jak długo przechowywać produkty spożywcze w zamrażarce?
Prawidłowe przechowywanie produktów spożywczych w zamrażarce, pozwoli uniknąć groźnych zatruć pokarmowych. Podpowiadamy, jak długo przechowywać różne produkty spożywcze, by nic nie straciły ze swoich właściwości i, a także nie stanowiły zagrożenia dla naszego zdrowia.
Spis treści
- Jak długo można przechowywać MIĘSO w zamrażalce?
- Jak długo można przechowywać RYBY w zamrażalce?
- Mrożone owoce i warzywa
- Chleb i ciasta w zamrażalce
- Mrożenie serów i twarogów
- Mrożone dania gotowe
- Warto wiedzieć
Jak długo można przechowywać MIĘSO w zamrażalce?
Mięso jest w domach najczęściej mrożonym produktem spożywczym. Czas przechowywania mięsa w postaci zamrożonej jest różny dla różny gatunków:
- mięso mielone bez względu na gatunek - do 2 miesięcy
- mięso drobiowe - do 3 miesięcy
- mięso wieprzowe - do 6 miesięcy
- mięso cielęce - do 8 miesięcy
- mięso wołowe - do 8 miesięcy
- mięso baranie - do 9 miesięcy
- dzikie ptactwo - do 2-4 (dla bażanta) miesięcy
- dziczyzna (np. sarna, zając, dzik) - do 6-12 miesięcy
- wędliny - do 6 miesięcy
Zawartość tłuszczu w mięsie ma ogromny wpływ na czas mrożenia różnych podgatunków. Generalnie im mięso bardziej tłuste, tym powinno być krócej zamrażane, gdyż tłuszcze utleniają się, a tym samym jełczeją. Wpływ na długość przechowywania w zamrażarce wywiera również woda zawarta w mięsie. Dlatego podane wartości należy traktować orientacyjnie. Zawsze jednak lepiej przechowywać krócej, niż dłużej.
Jak długo można przechowywać RYBY w zamrażalce?
Ryby można przechowywać w zamrażarce około 4-6 miesięcy. Choć i tutaj są wyjątki. Na przykład śledzie mogą pozostawać w zamrażarce do 2 miesięcy, zgodnie z zasadą, że im więcej tłuszczu w produkcie, tym krócej go mrozimy.
Mrożone owoce i warzywa
- Owoce mogą pozostać w zamrażarce do 6 miesięcy. Ale drobne owoce jagodowe, tak jak truskawki, wiśnie czy maliny można przechowywać 3-4 miesięcy. Natomiast wszystkie śliwki, brzoskwinie, morele, nektarynki śmiało mogą pozostać w zamrażarce do 6 miesięcy. Również jagody, borówki i żurawinę można mrozić przez 6 miesięcy.
- Warzywa korzeniowe: marchew, pietruszkę, seler, brukiew, rzepę, buraka oraz skorzonerę można przechowywać w zamrażarce , borówki, jagody można przechowywać trochę dłużej), tak jak i warzywa korzeniowe (jak marchew, seler, pasternak, pietruszka, buraki itd.). Warzywa strączkowe takie jak fasolka szparagowa śmiało możemy mrozimy nawet przez 8 miesięcy (sprawdzony przepis na mrożenie fasolki szparagowej). Natomiast warzywa miękkie: cukinię, kabaczka, dynię, paprykę i bakłażana, można przechować w zamrażarce nawet rok. Również szpinak oraz wszystkie zioła śmiało można mrozić do 12 miesięcy.
- Grzyby powinno się przechowywać w zamrażarce nie dłużej, niż 8 miesięcy.
Chleb i ciasta w zamrażalce
Surowe, nieupieczone ciasto na chleb, pizzę, drożdżowy placek, również kruche i francuskie można przechowywać w zamrażarce do 3-4 miesięcy. Ten sposób przechowywania stosują szefowie kuchni. Ze względów ekonomicznych nie zaleca się mrożenia upieczonego chleba. Koszt prądu zużytego na jego długotrwałe mrożenie przewyższa wielokrotnie cenę świeżego bochenka.
Mrożenie serów i twarogów
Wszystkie rodzaje serów można mrozić do 4 miesięcy pod warunkiem, że po rozmrożeniu ich smak się nie popsuje. Niestety gwarancji nigdy nie ma, a każdy gatunek ma swoje preferencje. Na pewno warto mrozić resztki serów, jakie pozostają w każdej kuchni. Zamrożony ser łatwo zetrzeć i wykorzystać do pizzy, zapiekanek i kanapek na gorąco. Mrożony twaróg zwykle po rozmrożeniu nie jest smaczny, ale można go wykorzystać do pieczonych serników.
Mrożone dania gotowe
Gotowe dania mrożone, które kupujemy w sklepach, można przechowywać dość długo od 2-4 miesięcy w zależności od produktu. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. Dłuższe przechowywanie możliwe jest dzięki specjalnemu przemysłowemu mrożeniu produktów w tunelach chłodniczych.
Natomiast dania przygotowane w domu można przechowywać do 4 tygodni. Po rozmrożeniu należy je niezwłocznie podgrzać i zjeść. Resztek nie należy ponownie zamrażać.
Warto wiedzieć
- Im dłużej coś przechowujemy w zamrażarce, tym więcej traci ono na swoim smaku i wartości odżywczej.
- Dania domowe zamrażamy po zupełnym wystudzeniu. Nie będą wtedy nadmiernie parowały w zamrażarce. Skrócimy także czas ich zamrażania i zaoszczędzimy na energii elektrycznej. Zupy mrozimy bez dodatków w postaci ryżu, czy makaronu. Najlepiej mrozić bulion lub tylko część płynną.
- Wkładając do zamrażarki kupione mrożonki, datę przydatności do spożycia liczymy od momentu ich fabrycznego spakowania i zamrożenia.
- Wszystkie produkty spożywcze przechowywane w zamrażarce powinny być szczelnie opakowane, aby nie wysychały. Unikamy wtedy nadmiernego oszronienia wnętrza zamrażarki. Trzeba wiedzieć, że szron i lód na wewnętrznych ściankach zamrażarki izoluje, podwyższając temperaturę we wnętrzu.
- Niezwykle ważne jest żeby produkty spożywcze nie miały bezpośredniego kontaktu z bakteriami, jakie mogą się rozwinąć we wnętrzu zamrażarki. Warto zaopatrzyć się w specjalne woreczki i pojemniki do zamrażania. Zawsze mrożonki należy opisać, uwzględniając datę mrożenia. Tylko w ten sposób, będziemy mogli ocenić czas przechowywania produktu.
- Każdą zamrażarkę trzeba raz w roku opróżnić, wyłączyć, umyć, osuszyć i dopiero wtedy ponownie uruchomić.