Jak dbać o nawodnienie organizmu latem?

2016-09-05 13:29

Latem, szczególnie w upalne dni, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Warto zastosować się do kilku praktycznych wskazówek pozytywnego nawodnienia - zobacz jakich!

Jak dbać o nawodnienie organizmu latem?
Autor: pixabay.com W upalne dni powinno się pić przynajmniej 2 litry wody każdego dnia.

Spis treści

  1. Szklanka wody na dobry początek dnia
  2. Stały dostęp do wody
  3. 2 litry płynów dziennie
  4. Pij wodę nawet jeśli nie czujesz pragnienia
  5. Dodatki do wody
  6. Częstuj wodą innych

Szklanka wody na dobry początek dnia

Zaczynaj dzień od szklanki wody. Czysta woda powinna być głównym źródłem płynów w naszej codziennej diecie i stanowić minimum 60-80 proc. tego, co w ciągu całego dnia wypijamy. Woda jest najkorzystniejszym wyborem – jest naturalna, nie zawiera kalorii ani zbędnych dodatków.

Stały dostęp do wody

Miej wodę zawsze w zasięgu ręki i sięgaj po nią systematycznie w ciągu całego dnia. Wodę należy pić regularnie przez cały dzień, małymi porcjami, by uzupełniać ją w tempie proporcjonalnym do jej utraty. Tylko wtedy zostanie wchłonięta do tkanek i odpowiednio wykorzystana w trakcie procesów zachodzących w organizmie.

Woda pomaga regulować temperaturę ciała. Kiedy ciepłota powietrza wzrasta, z powierzchni skóry zaczyna parować woda w postaci potu. Dzięki temu mechanizmowi organizm może regulować swoją temperaturę zarówno latem, jak i zimą. Właściwe nawodnienie pomaga zapobiegać przegrzaniu naszego ciała.

2 litry płynów dziennie

Pamiętaj, że każdy człowiek powinien wypijać ok. 2 l płynów dziennie. Dorosła kobieta potrzebuje dziennie około 1,6 litra płynów, mężczyzna niecałe pół litra więcej. Najlepiej, aby większość z tego stanowiła woda, która najlepiej gasi pragnienie. Zapotrzebowanie na wodę jest zależne nie tylko od wieku, wagi ciała, płci, stanu fizycznego, ale także od temperatury powietrza. Jest to szczególnie istotne w okresie upalnych dni.

Pij wodę nawet jeśli nie czujesz pragnienia

Napij się wody zanim poczujesz pragnienie. Większość z nas sięga po napój dopiero wtedy, kiedy pojawia się pragnienie, które jest pierwszym sygnałem odwodnienia. Należy pamiętać, że nawet nieznaczne, 1-2 procentowe odwodnienie organizmu może powodować suchość w ustach, spadek wydolności organizmu, zwiększone odczucie gorąca, zmęczenie, zmiany ciśnienia tętniczego krwi, zawroty i bóle głowy.

Dodatki do wody

Woda z liściem świeżej mięty, plastrem cytryny lub pomarańczy delikatnie zmieni smak oraz będzie miała działanie orzeźwiające, szczególnie wtedy, kiedy temperatura powietrza jest wysoka.

Częstuj wodą innych

Zachęcaj innych do regularnego picia wody. Wychodząc z domu latem, należy pamiętać nie tylko o odpowiednim ubiorze i okularach przeciwsłonecznych, ale przede wszystkim o zabraniu ze sobą butelki płynu. Warto dawać dobry przykład i zachęcać innych do tego, by dbali o zdrowe nawyki związane z regularnym piciem wody.

Źródło: materiały prasowe Żywiec Zdrój S.A.