Jak dbać o lodówkę: konserwacja chłodziarko-zamrażarki

2016-10-04 17:05

Lodówka jest na tyle skomplikowanym urządzeniem, że naprawę usterki lepiej oddać w ręce fachowca, ale bieżącą konserwację lodówki można wykonać samemu. Zapobiegnie to powstawaniu uszkodzeń i utrzyma chłodziarko-zamrażarkę w dobrym stanie.

Jak dbać o lodówkę: konserwacja chłodziarko-zamrażarki
Autor: thinkstockphotos.com Lodówka wymaga zabiegów konserwacyjnych, które warto połączyć z jej myciem

Spis treści

  1. Właściwa temperatura w lodówce
  2. Czysty obwód kondensacyjny lodówki
  3. Szczelna uszczelka chłodziarko-zamrażarki
  4. Otwór odpływowy lodówki

Właściwa temperatura w lodówce

Zmierz za pomocą termometru zaokiennego temperaturę na środkowej półce lodówki i w środkowej szufladzie zamrażarki. W chłodziarce nie powinna ona przekraczać 5 st. C, jeśli jest wyższa - jedzenie szybciej będzie się psuło. Optymalna temperatura w zamrażarce to -18 st. C, zbyt niska spowoduje wyższy pobór energii przez lodówkę.

Na panelu chłodziarko-zamrażarki ustaw właściwą temperaturę - im wyższa cyfra, tym niższa temperatura. Po upływie kilku godzin ponownie zrób test z termometrem.

Czysty obwód kondensacyjny lodówki

Obwód znajduje się z tyłu lodówki. Zakurzony zmniejsza efektywność działania chłodziarko-zamrażarki. Aby go wyczyścić, odłącz lodówkę od sieci i za pomocą odkurzacza i małej szczoteczki oczyść cały obwód.

Szczelna uszczelka chłodziarko-zamrażarki

Jak sprawdzić szczelność? Za pomocą kartki papieru przytrzaśniętej drzwiami lodówki. Jeśli wyjmiesz ją z drzwi lodówki łatwo, oznacza to, że uszczelka jest do wymiany. Zamawiając nową w serwisie, podaj model i typ swojej lodówki.

Otwór odpływowy lodówki

Mieści się w tylnej ścianie lodówki. Należy go oczyścić, gdy w umytej lodówce nadal utrzymuje się przykry zapach.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE