Ile razy można odgrzewać resztki jedzenia? Jak bezpiecznie zużyć poświąteczne nadwyżki?

2022-12-23 13:53

Ile razy można odgrzewać jedzenie? To kluczowe pytanie w czasach, gdy wszyscy dążymy do niemarnowania jedzenia i niewyrzucania nadwyżek do śmietnika. 

Odgrzewanie jedzenia
Autor: Shutterstock Odgrzewać można jedzenie przechowywanie w lodówce przez 2 do 3 dni, pod warunkiem, że we wnętrzu lodówki temperatura nie przekracza 5°C.

Spis treści

  1. Zawsze do zagotowania
  2. Odgrzewamy tylko schłodzone potrawy
  3. Kto nie powinien jeść ogrzewanego
  4. GALERIA: 5 mrożonek niezbędnych w kuchni

Właściwie pytanie brzmi, ile razy możemy odgrzewać jedzenie bez ryzyka zatrucia pokarmowego? Nikt przecież nie chciałby po talerzu pysznego bigosu lub pierogów rozchorować się. Pamiętajmy, że idealne warunki rozwoju dla chorobotwórczych bakterii to przedział temperatur od 6°C do 60°C.

Zawsze do zagotowania

Właściwie można resztki jedzenia podgrzewać tyle razy, ile się zechce, pod warunkiem, że prawidłowo schłodzone jedzenie powtórnie zostanie zagotowane. Według wytycznych sanitarno-higienicznych oznacza to, że potrawa jest bezpieczna, jeśli zostanie podgrzana co najmniej do 75°C. To znaczy taka temperatura zostanie osiągnięta wewnątrz potrawy. Najlepiej określi to termometr zanurzony w naczyniu, który nie powinien dotykać ani dna naczynia, ani jego boków, aby odczyt był dokładny.

Jak odgrzać smażonego karpia? [WIDEO]

Jak przechować potrawy przygotowane na święta?

Odgrzewamy tylko schłodzone potrawy

Odgrzewać można jedzenie przechowywanie w lodówce przez 2 do 3 dni, pod warunkiem, że we wnętrzu lodówki temperatura nie przekracza 5°C. Inaczej resztki jedzenia skolonizuje groźna bakteria ze szczepu Listeria. Dlatego jeśli chcemy z nadwyżek żywności korzystać w dłuższym czasie, to należy je zamrozić. Wszystko, co zamrażamy dobrze jest opisać i opatrzyć datą mrożenia, ponieważ nie każdą potrawę można przechowywać w nieskończoność

Jak przechowywać żywność w lodówce? Czego nie trzymać w lodówce?

Jak długo przechowywać produkty spożywcze w zamrażarce? 

Kto nie powinien jeść ogrzewanego

Wyjątkiem od reguły, że odgrzewane potrawy może jeść każdy, są kobiety w ciąży, osoby starsze i osoby z upośledzonym układem odpornościowym (na przykład pacjenci onkologiczni w trakcie leczenia). Wymienione osoby, mogą jeść jedynie jedzenie, które zostało zamrożone w ciągu 24 godzin po przyrządzeniu.

GALERIA: 5 mrożonek niezbędnych w kuchni

Jak uratować przesolone danie?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE