Ile kalorii ma pieczywo?

2016-08-02 17:20

Pierwszą z zasad większości metod odchudzania jest rezygnacja z pieczywa lub zastąpienie tego białego pełnoziarnistym. Ile tak naprawdę kalorii mają poszczególne rodzaje piekarnianych wyrobów? Dlaczego dietetycy polecają ciemne pieczywo?

ile_kalorii_ma_pieczywo.jpg
Autor: photos.com Nie zawsze dobrze wiemy, ile kalorii ma bułka czy kromka chleba, którą zjedliśmy.

Spis treści

  1. Tabela kalorii
  2. Dlaczego lepiej jeść ciemne pieczywo?

Tabela kalorii

Wbrew przekonaniu większości osób, białe pszenne pieczywo nie jest wcale bombą kaloryczną. Co więcej, czasem jest lżejsze od pieczywa ciemnego.

Bułka grahamka ok. 150 kcal

Bułka kajzerka ok. 120 kcal

Bułka maślana ok. 170 kcal

Chleb baltonowski (1 kromka) ok. 60 kcal

Chleb graham (1 kromka) ok. 57 kcal

Chleb jasny żytni (1 kromka) ok. 62 kcal

Chleb razowy żytni (1 kromka) ok. 56 kcal

Chleb pełnoziarnisty żytni (1 kromka) ok. 60 kcal

Dlaczego lepiej jeść ciemne pieczywo?

Dietetycy i lekarze polecają jedzenie ciemnego pieczywa wszystkim, nie tylko osobom na diecie. A to dlatego, że zawiera ono mnóstwo substancji odżywczych: błonnik, witaminy z grupy B, magnez, żelazo, potas. Pieczywo białe wytwarzane jest z mąki wysokoprzetworzonej, przez co większość jej wartościowych składników ginie na etapie produkcji.

Jedzenie ciemnego pieczywa sprawia, że jesteśmy syci dłużej, poziom cukru we krwi nie wzrasta gwałtownie, a perystaltyka jelit poprawia się. Wybierając te ciemne gatunki pieczywa z ziarnami zapewniamy sobie jeszcze większą i szerszą gamę witamin. Kupując ciemne pieczywo uważajmy jednak na to, aby nie dać się oszukać. Niektóre firmy barwią pieczywo karmelem.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE