Gęsi smalec - jakie są właściwości gęsiny?
Gęsi smalec i jego właściwości lecznicze obrosły legendą. Od zawsze był wykorzystywany w medycynie ludowej, przede wszystkim na dolegliwości dróg oddechowych i przy bólach stawów. Sprawdź, jakie właściwości zdrowotne ma gęsina i gęsi smalec.
Spis treści
Gęś - smalec z gęsi
Gęsi smalec, uzyskany podczas pieczenia gęsi jest jednym z najzdrowszych tłuszczów. Gęsie sadło w znacznej części składa się z kwasu oleinowego (tego samego, który jest składnikiem oliwy z oliwek) i dzięki temu redukuje poziom złego cholesterolu we krwi.
Nasi przodkowie traktowali jako lek na wiele dolegliwości. Owszem, miał swoje miejsce w diecie, również jako afrodyzjak, ale jego zadaniem było przede wszystkim leczenie chorych stawów. Wymieszany z olejkiem rycynowy (1/3 smalcu i 1/3 oleju) ma działanie rozgrzewające. Niegdyś używano go do nacierania klatki piersiowej, kręgosłupa lub stawów. Do leczenia przeziębień mieszano smalec z ciepłym mlekiem i miodem i oczywiście wypijano.
Gęś - mięso z gęsi. Dlaczego jest zdrowe?
Mięso z gęsi jest zdrowe, bowiem zawiera bardzo dużo białka, żelaza oraz witamin z grupy B, A i E. Chociaż nie należy do mięs chudych to skład zawartego w nim tłuszczu jest zdecydowanie korzystniejszy dla naszego zdrowia niż w przypadku wieprzowiny. Wszystko dlatego, że gęsina ma dużo więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych niż kwasów tłuszczowych nasyconych.
Spożywanie tego mięsa zalecane jest zwłaszcza osobom osłabionym, przemęczonym i zapracowanym. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że gęsi są hodowane w sposób ekologiczny, ponieważ nie są karmione sztucznymi paszami. Gęsi również nie znoszą chowu klatkowego, więc zawsze są drobiem z wolnego wybiegu.
Zajrzyj do galerii i zobacz nasze przepisy na dania z gęsiny