Fluor- jaką rolę pełni w organizmie?
Każdy wie, że fluor przede wszystkim chroni zęby przed próchnicą i ogólnie je wzmacnia. W organizmie dorosłego człowieka znajduje się około 2,6 g tego składnika mineralnego, głównie w zębach i w kościach. Jednak co się dzieje, gdy jest go za mało lub za dużo? W jakich składnikach pożywienia się znajduje?
Spis treści
- Fluor - właściwości zdrowotne
- Fluor - źródła w pożywieniu
- Fluor - dawkowanie
- Fluor - niedobór
- Fluor - przedawkowanie
Fluor - właściwości zdrowotne
Podstawowym zadaniem fluoru jest ochrona zębów przed kamieniem nazębnym i próchnicą. Działa on przede wszystkim bakteriobójczo - hamuje rozwój tych bakterii w jamie ustnej, które są przyczyną najczęstszych chorób zębów. Dodatkowo fluor bierze udział w budowie ścięgien, mięśni, włosów, skóry i tkanki łącznej. Fluor pobudza także komórki, które mają wpływ na budowę kości, dzięki czemu wzmaga wzrost kostniny, co powoduje, że kości są twardsze i mniej narażone na zrzeszotnienie. Niedawno odkryto też, że fluor we współpracy z lekami psychotropowymi wzmacnia ich działanie.
Fluor - źródła w pożywieniu
Fluor w czystej postaci dodawany jest do wody pitnej, tej płynącej w kranach, gdyż badania wykazały, że jego obecność w wodzie wpływa pozytywnie na poziom uzębienia. Dodatkowo można znaleźć go w mleku i produktach mlecznych, w czarnej herbacie, żelatynie, nasionach roślin strączkowych i produktach zbożowych, w krewetkach i małżach, w kapuście, szpinaku, marchwi, ziemniakach, brokułach, sałacie oraz w rzeżusze.
Fluor - dawkowanie
Ze względu na swoje właściwości fluor podawany jest zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jednak jest on szczególnie ważny w przypadku zębów u dzieci. Jego niedobór można uzupełniać na 2 sposoby:
lakierować mleczne zęby dzieci, powtarzając zabieg co pół roku
podawać fluor w postaci tabletek, które zawierają ten składnik mineralny
Oczywiście należy pamiętać, że dziecko, któremu podawany jest fluor musi pozostawać pod kontrolą lekarza, który przepisze konkretną dawkę, będzie sprawdzał stan uzębienia i czy poziom fluoru w organizmie nie jest za mały lub za duży. Ten składnik mineralny, w postaci kropelek podawany jest już w trakcie ciąży, gdyż działa on również na dopiero mineralizujące się w kościach niewidoczne zawiązki stałych zębów. Chroni także kobiety w ciąży przed anemią, gdyż poprawia wchłanianie żelaza.
Fluor - niedobór
Zbyt mała dawka fluoru w organizmie sprzyja powstawaniu próchnicy i kamienia nazębnego. Konsekwencją takiego stanu rzeczy mogą być następnie ubytki w uzębieniu czy odwapnienie kości. Niedobór fluoru w kościach sprawia, że stają się one słabsze i bardziej narażone na złamania.
Fluor - przedawkowanie
Przedawkowanie fluoru jest również bardzo szkodliwe, gdyż ma on właściwości neutralizujące względem niektórych enzymów. Dodatkowo "przeszkadza" też we wchłanianiu wapnia, czego konsekwencją może być kruchość kości, może zakłócać również proces ich budowy i być przyczyną deformacji. Ponieważ fluor ma podobne działanie do jodu i chloru, może on wypierać te substancje z organizmu i w konsekwencji doprowadzić do zaburzeń funkcjonowanie tarczycy. Kolejnym objawem przedawkowania fluoru może być na przykład nasilenie trądziku czy innych chorób skórnych.