Dziewanna ogrodowa - jak wykorzystać ją dla zdrowia?

2016-08-16 11:47

Dziewanna to roślina dwuletnia, która w pierwszym roku wypuszcza liście, duże, szerokie i gęsto owłosione, a w drugim wytwarza złociste kwiatostany, które są osadzone na górnej części łodygi. Dorasta do 2 metrów wysokości. Sprawdź, jak wykorzystać ją dla zdrowia.

Dziewanna kwiatowa: jakie ma właściwości, na co pomaga?
Autor: Piotr Gorączko Dziewanna ma liczne zastosowania lecznicze.

Spis treści

  1. Dziewanna ogrodowa - zbiory
  2. Dziewanna ogrodowa - zastosowanie

Dziewanna ogrodowa - zbiory

Korony kwiatowe zbieramy w drugim roku wegetacji rośliny, w lipcu i sierpniu. Delikatnie wyskubujemy płatki, suszymy rozłożone cienką warstwą w miejscu przewiewnym i zacienionym. Przechowujemy je w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Dziewanna ogrodowa - zastosowanie

Działa wykrztuśnie, osłabiająco, przeciwskurczowo i przeciwcukrzycowo, lekko przeczyszczająco oraz antyseptycznie. Stosuje się przy nieżytach dróg oddechowych, dychawicy oskrzelowej, przy nieżytach przewodu pokarmowego i kolce jelitowej. Zewnętrznie przemywa się nią rany, wrzody, uszkodzenia skóry i tkanki podskórnej, oparzenia, odleżyny, stłuczenia oraz skórę twarzy z wypryskami.

Napar z dziewanny: Łyżkę kwiatu zalewamy szklanką wrzącej wody, odstawiamy na 10 minut. odcedzamy. Pijemy 2 -3 razy dziennie po pół szklanki, w nieżytach oskrzeli, kaszlu, chrypce lub bólach brzucha.

Odwar z dziewanny: 4 łyżki suszonych kwiatów zalewamy 2 szklankami zimnej wody, gotujemy 20 minut. Odcedzamy. Możemy stosować do płukania gardła i na okłady.

W kuchni: kwiatów używa się do aromatyzacji likierów.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE