Czy wino można trzymać w lodówce?

2016-08-03 13:36

Wino to szlachetny trunek, który musi być odpowiednio przechowywany. Jakie warunki muszą być spełnione, żeby wino nie straciło jakości? Jaka jest optymalna temperatura i wilgotność powietrza?

Jak przechowywać wino? Czy wino można trzymać w lodówce?
Autor: thinkstockphotos.com Gdzie najlepiej przechowywać wino?

Spis treści

  1. Warunki przechowywania wina
  2. Gdzie należy przechowywać wino?
  3. Czego wino nie lubi?

Warunki przechowywania wina

Optymalna temperatura, w jakiej należy przechowywać wino, to 10-14°C. Bardzo ważna jest także wilgotność powietrza, która powinna wynosić 75%. Lodówka nie nadaje się do długiego przechowywania wina ze względu na wahania temperatur oraz panujące zapachy. Wskazane jest natomiast pozostawienie wina w lodówce na krótki okres, aby się lekko schłodziło.

Gdzie należy przechowywać wino?

Najlepiej wino trzymać w piwnicy, gdzie jest ciemno i chłodno. Należy pamiętać jednak, że piwnice w blokach mieszkalnych są za ciepłe. Przechodzą przez nie rury centralnego ogrzewania i nie nadają się do tego celu. W takim wypadku można kupić klimatyzowane szafy, w których przechowuje się duże ilości szlachetnego trunku.

Czego wino nie lubi?

innych zapachów

światła słonecznego (promienie słoneczne mogą spowodować, że czerwone wino zblaknie, a białe nabierze złocistego koloru oraz wytworzą się związki siarki)

wstrząsów

suchego powietrza – korek butelki się kruszy, tracąc swoją szczelność, a wino paruje (przy długim przechowywaniu)

dużej wilgotności – korek pleśnieje i ulega gniciu

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE