Czy smardze można suszyć? Jak suszyć smardze?
Smardze to bardzo aromatyczne grzyby. Są niezwykle rzadkie i chronione, ale jeśli jesteś szczęściarzem, któremu wyrosły w ogródku, możesz je spokojnie zebrać i ugotować, bądź ususzyć. Smardze suszone zyskują na intensywności aromatu i smaku.
Spis treści
Do suszenia smardze nadają się nie gorzej niż borowiki czy maślaki. I suszy się je właściwie tak samo, jak inne grzyby. Należy jednak pamiętać, że smardze są w Polsce pod ochroną i zbierać można jedynie te egzemplarze, które wyrosną na naszej posesji - co czasem się zdarza.
Jak suszyć smardze?
Do suszenia wybieramy świeżo zebrane, jędrne i zdrowe grzyby. Te w których zagościły robaczki, albo są w inny sposób uszkodzone lepiej odrzucić. Wybrane grzyby oczyszczamy z piachu, kurzu i resztek podłoża. Sprawdzamy, czy w kapeluszu nie rozgościli się jacyś inni ich miłośnicy - na przykład ślimaki. Oczyszczone grzyby można pokroić w mniejsze kawałki - wtedy proces suszenia będzie szybciej postępował. Grzyby rozkładamy na metalowej kratce lub blaszce.
Suszenie smardzów - na słońcu lub w piekarniku
Jeśli jest taka możliwość warto najpierw podszuszyć grzyby na słońcu. Jeśli nie jest to możliwe grzyby możemy suszyć na płycie kuchennej lub w piekarniku, zaczynając od niezbyt wysokiej temperatury - do 50 stopni C. Kiedy smardze już zwiędną i stracą część wody, można stopniowo zwiększać temperaturę.
Zobacz wideo i dowiedz się, dlaczego warto jeść grzyby
Jak przechowywać suszone smardze?
Ususzone grzyby najlepiej jest przechowywać w szczelnie zamkniętym szklanym słoiku lub lnianym woreczku.
Polecamy także: