Czy smardze można suszyć? Jak suszyć smardze?

2023-04-13 12:10

Smardze to bardzo aromatyczne grzyby. Są niezwykle rzadkie i chronione, ale jeśli jesteś szczęściarzem, któremu wyrosły w ogródku, możesz je spokojnie zebrać i ugotować, bądź ususzyć. Smardze suszone zyskują na intensywności aromatu i smaku.

Czy smardze można suszyć? Jak suszyć smardze?
Autor: Shutterstock Smardze nie tylko nadają się do suszenia, ale warto to robić, bo ususzone mają świetny smak i znakomity aromat

Spis treści

  1. Jak suszyć smardze?
  2. Suszenie smardzów - na słońcu lub w piekarniku
  3. Jak przechowywać suszone smardze?

Do suszenia smardze nadają się nie gorzej niż borowiki czy maślaki. I suszy się je właściwie tak samo, jak inne grzyby. Należy jednak pamiętać, że smardze są w Polsce pod ochroną i zbierać można jedynie te egzemplarze, które wyrosną na naszej posesji - co czasem się zdarza.

Jak suszyć smardze?

Do suszenia wybieramy świeżo zebrane, jędrne i zdrowe grzyby. Te w których zagościły robaczki, albo są w inny sposób uszkodzone lepiej odrzucić. Wybrane grzyby oczyszczamy z piachu, kurzu i resztek podłoża. Sprawdzamy, czy w kapeluszu nie rozgościli się jacyś inni ich miłośnicy - na przykład ślimaki. Oczyszczone grzyby można pokroić w mniejsze kawałki - wtedy proces suszenia będzie szybciej postępował. Grzyby rozkładamy na metalowej kratce lub blaszce.

Suszenie smardzów - na słońcu lub w piekarniku

Jeśli jest taka możliwość warto najpierw podszuszyć grzyby na słońcu. Jeśli nie jest to możliwe grzyby możemy suszyć na płycie kuchennej lub w piekarniku, zaczynając od niezbyt wysokiej temperatury - do 50 stopni C. Kiedy smardze już zwiędną i stracą część wody, można stopniowo zwiększać temperaturę.

Zobacz wideo i dowiedz się, dlaczego warto jeść grzyby

Czy warto jeść grzyby?

Jak przechowywać suszone smardze?

Ususzone grzyby najlepiej jest przechowywać w szczelnie zamkniętym szklanym słoiku lub lnianym woreczku.

Polecamy także:

Smardze duszone w śmietanie

Makaron ze smardzami

Smardze faszerowane mięsem

Zupa ze smardzami

Sezon na grzyby - czy wiesz, kiedy się pojawiają najpopularniejsze gatunki?

Pytanie 1 z 9
Borowiki zbieramy...
Sezon na grzyby
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE