Czy istnieją "damskie" alkohole?
Podział alkoholi ze względu na płeć był kiedyś znacznie bardziej widoczny. Obecnie sam podział na alkohole damskie i męskie pozostaje tylko umowny. Widać, że preferencje smakowe obu płci się przenikają. Kobiety coraz chętniej piją trunki, które kiedyś tradycyjnie pili tylko mężczyźni.
Spis treści
Czy są damskie alkohole?
Obiegowa opinia głosi, że mężczyźni wolą mocne trunki, kobiety natomiast chętniej sięgają po te z mniejszą zawartością alkoholu. Wydawałoby się, że różnica jest też w gatunku: panie wolą słodkie wina, jeśli wódki, to smakowe. Okazuje się jednak, że to stereotyp, należałoby schować go do lamusa. Nie można dzielić alkoholi na damskie i męskie.
Jaki alkohol był uważany za typowo damski?
Kiedyś za typowo damski alkohol uważano likier, dziś kobiety piją to samo co mężczyźni. Kobiecy gust zmienił się, panie piją i mocniejsze alkohole, i słodkie likiery. Istnieje grupa alkoholi uniwersalnych, wybieranych zgodnie zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Należą do nich wina, koniaki i whisky. Wprawdzie oferta alkoholi smakowych, uchodzących jeszcze niedawno za wyłącznie damskie, rozszerza się, ale dzieje się to raczej w celu rozszerzenia niszy na sklepowej półce, co jest elementem walki między konkurentami.
Kobiece wina i piwa
Inaczej jest z piwem - tu mamy sporo trunków (zwłaszcza smakowych) przeznaczonych dla pań, po które "prawdziwy mężczyzna" nigdy nie sięgnie. Ciekawa sytuacja jest na rynku win - jest sporo win skierowanych głównie do kobiet. Można je poznać po etykietach - są bardziej finezyjne, odwołują się do emocji, męskie zaś są bardziej „twarde”, surowe i z charakterem. Producenci wypuszczają także specjalne linie swoich produktów wysokoprocentowych w okazjonalnych butelkach - np. na Walentynki czy Dzień Kobiet.