Czerwone wino - czy codziennie powinno się pić lampkę tego szlachetnego trunku?

2016-08-30 15:09

Wino ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Czy to prawda? Według jednych teorii codzienne raczenie się lampką wina jest zupełnie nieszkodliwe, według innych nie do końca. Sprawdź, czy codziennie powinno sie pić lampkę wina.

Czy naprawdę jeden kieliszek wina dziennie i codziennie nie szkodzi?
Autor: pixabay.com Kilka razy w tygodniu tak, codziennie - nie. Wino pite umiarkowanie może korzystnie wpływa na zdrowie.

Spis treści

  1. Wino - trunek szlachetny
  2. Wino - tygodniowa dawka alkoholu
  3. Wino - uzależnienie od alkoholu

Wino - trunek szlachetny

Wino wciąż uchodzi za trunek szlachetny. Z tego powodu często podchodzimy do jego picia z większą pobłażliwością, niż w przypadku innych alkoholi. Tym bardziej, że sami lekarze potwierdzają, że czerwone wino pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

Wino - tygodniowa dawka alkoholu

A co z częstym piciem wina? Jedną lampką wypijaną codziennie wieczorem? Zdaniem większości lekarzy lepiej tego unikać. Nie tylko ze względu na kaloryczność wina, która może zniweczyć nasze starania o szczupłą sylwetkę. Codzienne spożywanie alkoholu jest równoznaczne z przekroczeniem zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, która na podstawie lat badań oszacowała ilość jednostek alkoholu, które mogą mieć dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Zgodnie z nimi, nieprzekraczalną granicą powinno być tygodniowe spożycie 12 jednostek alkoholu w przypadku kobiet i 15 w odniesieniu do mężczyzn.

Większy kieliszek wina to dwie jednostki alkoholu, czyli 20 g etanolu. Proste wyliczenie pokazuje, że maksymalna tygodniowa dawka to sześć kieliszków tego szlachetnego napoju. Utrzymanie się poniżej niej, może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia, podnieść poziom dobrego cholesterolu, a nawet ustrzec nas przed chorobą Parkinsona czy Alzheimera. Picie większej dawki niż zalecana przez WHO, może mieć dokładnie odwrotne skutki – zwiększyć ryzyko chorób krążenia, ale też układu pokarmowego, przyczynić się do powstania nowotworów czy cukrzycy.

Wino - uzależnienie od alkoholu

Codzienne picie alkoholu może w prosty sposób doprowadzić nas do uzależnienia, w którym możemy stracić zupełnie kontrolę nad tym ile i czego pijemy.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE