Co to jest pasta miso? Jak używać jej w kuchni i do czego?

2022-01-25 15:31

Pasta miso to przyprawa o niezwykłych właściwościach. Warto ją stosować w kuchni, gdyż nie tylko poprawia smak potraw, lecz także wspomaga zdrowie. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o miso - klasycznej przyprawie w kuchni japońskiej.

Pasta miso
Autor: Shutterstock Pasta miso w zależności od receptury miso może mieć różne kolory i konsystencję.

Spis treści

  1. Z czego zrobiona jest pasta miso?
  2. Jak stosować miso w kuchni?

Miso produkt tradycyjnie używany w kuchni japońskiej i koreańskiej. Jest to pasta ze sfermentowanej soi, stosowana jako dodatek do zup i sosów oraz przyprawa do warzyw, mięs czy ryb. Ma ona właściwości prozdrowotne, gdyż używane do fermentacji mikroorganizmy działają podobnie jak nasze probiotyki. Jak się produkuje pastę miso i jak stosować ją w kuchni?

Z czego zrobiona jest pasta miso?

Tradycyjnie pastę miso robi się w ten sposób, że miesza się ze sobą gotowaną, zmieloną soję z rozgotowanym ryżem (lub, rzadziej, z innymi gotowanymi zbożami – jęczmieniem, pszenicą, prosem czy kukurydzą). Do tej mieszaniny dodaje się sól oraz specjalny szczep drożdży koji (wym. kodżi). Wykazują one niezwykle korzystne właściwości dla ludzkiego organizmu, m.in. zwiększają odporność i zwalczają bakterie szkodliwe dla człowieka, wzmacniają  kości, regulują procesy trawienne, pomagają usunąć toksyny z organizmu. Mieszaninę ubija się mocno w beczkach, aby odciąć dostęp powietrza (fermentacja zachodzi, podobnie jak nasze kiszenie kapusty, w warunkach beztlenowych), po czym odstawia do leżakowania. Klasyczne miso powinno fermentować co najmniej pół roku.

Gotowy produkt to gęsta pasta o brązowawej barwie i konsystencji gliny - jest dość słona i bardzo trwała, a w smaku trochę przypomina pumpernikiel. W zależności od receptury miso może mieć różne kolory i konsystencję. Najczęściej używa się shiro miso, zwanego białym, którego kolor jest właściwie beżowy lub żółtobrązowy. Popularne jest również akamiso – miso czerwone, i shinshu – żółte.

Jak stosować miso w kuchni?

Miso to przyprawa, trzeba ją więc stosować z umiarem i wyczuciem, gdyż jest dość słona. W tradycyjnej kuchni japońskiej dodaje się ją do zup (stąd nazwa: zupa miso). Można nią więc przyprawiać zupy na bazie warzyw, warzywne z dodatkiem ryb, mięsa, tofu, grzybów, a także doprawiać nią kiszone warzywa czy sosy. Ważne jest natomiast, by samej pasty miso już nie gotować, gdyż wtedy uległyby zniszczeniu cenne, biologicznie aktywne bakterie. Trzeba ją więc dodawać do zupy i innych dań na sam koniec, gdy zdejmiemy już garnek z ognia.

Czy umami nas mami? Co to jest umami?