Pepino - jaki to owoc?

2016-09-12 15:28

Pepino to roślina pochodząca z Chile i Peru. Należy do tej samej rodziny psiankowatych co ziemniak, papryka, oberżyna i pomidor. Jakie są jego właściwości?

co-to-jest-pepino-jaki-to-owoc.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Pepino, czyli psianka melonowa.

Pepino - co to za owoc?

Owoce pepino mają podłużny, sercowaty lub gruszkowaty kształt, przypominający awokado, o barwie kremowej z fioletowymi paskami. Pepiono zanim osiągnie dojrzałość posiada wytrawny smak charakterystyczny dla warzyw, natomiast po osiągnięciu właściwej barwy przypomina połączenie ananasa, melona i cytryny.

Świeże pepino jest źródłem cennych dla zdrowia składników, 
m.in. witamin C i A, kwasów organicznych, składników mineralnych, zwłaszcza potasu i jodu, a także węglowodanów.

Można je spożywać na surowo lub po przetworzeniu. Przed osiągnięciem dojrzałości pepino można dusić, gotować i smażyć, zaś z dojrzałych owoców robić dżemy. Nadają się również do mrożenia, suszenia i kandyzowania. Dojrzałe owoce są dość miękkie i podatne na odkształcenia, dlatego też nie nadają się do zbyt długiego przechowywania. Świeży owoc powinien być jędrny i twardy, a na jego skórce musi przeważać złoty kolor.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE