Co jeść podczas problemów żołądkowych?

2016-08-08 15:14

Powracające regularnie bóle brzucha i zgaga są objawami chorego żołądka. Sprawdź, co jeść, żeby ulżyć sobie w cierpieniach.

Co jest dobre na chory żołądek?
Autor: thinkstockphotos.com Co jeść na chory żołądek?

Spis treści

  1. Chory żołądek - stosuj lekkostrawną dietę
  2. Chory żołądek - unikaj alkoholu
  3. Chory żołądek - nie kładź się po jedzeniu
  4. Chory żołądek - jedz warzywa i owoce

Chory żołądek - stosuj lekkostrawną dietę

Na chory żołądek najlepsza jest lekkostrawna dieta! Ciężkie, tłuste potrawy będą skutkowały bólami i zgagą. Dobrze wziąć po jedzeniu Verdin (bezpieczny środek na trawienie) lub wypić miętę albo kieliszek orzechówki, czyli nalewki domowej roboty, która działa leczniczo na żołądek i wspomaga trawienie.

Chory żołądek - unikaj alkoholu

Przy słabym żołądku unikaj alkoholu - wystarczy wypić kieliszek czerwonego, wytrawnego wina i ból żołądka gwarantowany. Najlepiej jeść lekkie rzeczy - drób, ryż i kasze. Należy także stosować dietę bogatą w błonnik - jeść siemię lniane i pić wywar z nasion babki jajecznej. Można także kupić błonnik w tabletkach. Jego dawkowanie opisane jest na opakowaniu, chociaż zwykle bierze się 2-4 tabletki na pół godziny przed posiłkiem.   

Chory żołądek - nie kładź się po jedzeniu

Pamiętaj, by nie kłaść się po jedzeniu! Wtedy pokarm trawiony jest w przełyku co skutkuje zgagą. Na chory żołądek dobrze jest zażywać także krople żołądkowe. Lekarze polecają odgazowaną coca-colę i węgiel. Ważne, żeby coca-colę odstawić przed wypiciem, żeby gaz się ulotnił. Tylko napój bez bąbelków i w temperaturze pokojowej pomaga na chory żołądek.

Chory żołądek - jedz warzywa i owoce

Warzywa, owoce, zdrowe przekąski, płatki zawierające błonnik, kuskus, kasza jaglana, ryby, drób oraz zupy - to wszystko jest bardzo dobre na żołądek! Nie należy jeść fast foodów ani potraw smażonych na głębokim tłuszczu. Warto jest również unikać frytek, czerwonego mięsa i alkoholu. Koniecznie trzeba pić dużo płynów, najlepiej ciepłych, np. herbatę czarną lub miętową.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE