Kuchnia molekularna - czym jest? Jakie są jej przysmaki?
Kuchnia molekularna zwana również kuchnią kreatywną to sposób przygotowywania potraw bazujący na wiedzy naukowej dotyczącej pochodzenia składników i sposobu ich obróbki. Jej celem jest otrzymanie w nietypowy sposób zaskakujących połączeń o czystym smaku.
Spis treści
Popularność El Bulla
Do restauracji El Bulla, prowadzonej w Hiszpanii przez Ferrana Adrię, zgłasza się każdego roku dwa miliony chętnych. Tymczasem kuchnia jest w stanie obsłużyć zaledwie osiem tysięcy osób w sezonie, dlatego stolik trzeba zarezerwować nawet rok wcześniej.
Jakie są popularne dania kuchni molekularnej?
W restauracjach możemy spróbować m.in. kawioru z marchewki, melona czy buraków oraz zjeść lody ogórkowe lub musztardowe. W The Fat Duck prowadzonej w angielskim mieście Bray przez Hestona Blumenthala skosztować można ślimakowej owsianki.
Kuchnia molekularna w Polsce
W Polsce też otworzyły się restauracje, w których serwowane są dania kuchni molekularnej. Na przykład w Gdańskiej Filharmonii można było spróbować policzka wołowego w sosie z czarnego bzu, który podany był ziemniakami Dauphinoise oraz pieczonej przepiórki z puree selerowym i marmoladą cebulową.
Z kolei w bydgoskiej Dolce Vita można skosztować lodów z ziarna kawy i świeżych fig z dodatkiem słodkich ogórków i pesto z mięty, orzeszków pinii, oliwy z oliwek i przypraw oraz langustynek serwowanych na marynowanym arbuzie z chrupiącym boczkiem wieprzowym w asyście przypraw arabskich. Inne znakomite potrawy to herbaciany makaron z grillowanym ananasem i mleczną pianką, filet z dorsza w śmietance kawowej z Guacamole i Chorizo, krem z parmezanu z kotlecikami z mortadeli, lasagna z turbotem, selerem i truflami oraz polędwiczka wieprzowa w lawendzie z filetowaną pomarańczą.