Zapas żywności na wypadek awarii prądu: bądźmy gotowi na małą apokalipsę
We współczesnym świecie większość urządzeń zasilana jest prądem. Dlatego dłuższa przerwa w dostawie energii elektrycznej może stać się dla nas małą apokalipsą. Gdy lodówka i zamrażarka nie działają, z kranu ledwie kapie woda, nic nie można kupić, bo nieczynne są terminale i kasy, przedłużająca się awaria prądu może stać się poważnym zagrożeniem dla naszej egzystencji. Jakie zapasy żywności przygotować na wypadek awarii prądu? Co powinno znaleźć się w naszej spiżarni, gdy brakuje energii elektrycznej? Podpowiadamy i radzimy.
Spis treści
Woda
Podczas awarii sieci energetycznej, często ustaje również dostawa wody z wodociągów. Jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami własnego ujęcia wody z ręczną pompą, to podczas awarii musimy się liczyć z brakiem wody do picia, zmywania, mycia, a nawet do spuszczania wody w toalecie.
Niezbędny dzienny zapas wody dla człowieka to 2 litry. Nie musimy gromadzić setek litrów wody. Wystarczy, że będziemy mieli w domu zapas wody do picia na 3 dni pomnożony przez 2 litry dziennie dla każdego domownika. Dla 4-osobowej rodziny taki zapas to 24 l wody.
Polecamy: Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
Lodówka i zamrażarka
Lodówka, jak i zamrażarka bez prądu oczywiście przestaną działać. Jedzenie w nich przechowywane zacznie się psuć.
Produkty z lodówki trzeba zjeść w pierwszej kolejności. Warto jednak wiedzieć, że nawet bez prądu lodówka, dzięki dobrej izolacji, utrzymuje chłód od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Im więcej produktów znajduje się w lodówce, tym dłużej będzie utrzymywać chłód. Ta sama zasada dotyczy zamrażarki. Dlatego zamrażarka powinna być zawsze pełna, to przedłuży jej działanie w sytuacji awaryjnej. Puste przestrzenie dobrze wypełnić kostkami lodu oraz wkładami mrożącymi do lodówek turystycznych.
Polecamy: Lodówka - jak prawidłowo korzystać z lodówki, aby działała dłużej?
Gdy wystąpi awaria prądu, niską temperaturę w lodówce warto podtrzymywać, przekładając 1-2 produkty z zamrażarki. Na przykład woreczki z kostkami lodu lub zamrożone wkłady do lodówek turystycznych.
W ten sposób można utrzymać chłód w lodówce nawet przez kilka dni po wyłączeniu prądu. Najczęściej to w zupełności wystarczy.
Polecamy: Jakich produktów nie wolno przechowywać w lodówce? oraz Jak długo przechowywać produkty spożywcze w zamrażarce?
Produkty suche
W spiżarni powinny się znaleźć suche produkty, które można przechowywać w szafce lub piwnicy.
Produkty suche można również podzielić na takie, które można spożyć bez gotowania oraz takie, które można ugotować. Bez gotowania można zjeść suchary, krakersy, chrupki chleb, a także energetyczne słodycze: batony granola i czekoladę. Szczególnie tej ostatniej warto mieć świeży zapas. Do tego orzechy i suszone owoce.
Polecamy przepis: Owsiane batoniki granola z orzechami i suszonymi owocami
W czasie awarii przydadzą się wszystkie suche produkty przeznaczone do gotowania: mąka, makarony, kasze, oleje roślinne, a także używki kawa, herbata oraz podstawowe przyprawy sól i cukier.
Polecamy: Makaron - jak kupować i przechowywać?
Dysponując większym zapasem mąki, możemy przygotować choćby naleśniki, które zastąpią nam pieczywo, gdy skończą się suchary i chrupki chleb.
Podstawowy zestaw produktów można uzupełnić o gotowe dania w postaci liofilizowanej, czyli odwodnionej. Wszelkie zupy, kisiele i budynie, a nawet kaszki, które wystarczy zmieszać z gorącą wodą. Przydadzą się także suszone warzywa, kostki rosołowe i wszelkie przyprawy.
Polecamy przepis: Domowe maggi: pasta lubczykowa na zimę
Konserwy i przetwory
Zawsze warto mieć w spiżarni kilka konserw mięsnych, a także rybnych oraz puszki z warzywami (fasolą, groszkiem, kukurydza, cieciorką). Wartościowe są również gotowe dania w słoikach oraz wszelkie domowe przetwory. Podczas awarii prądu nawet słoik z ogórkami kiszonymi może okazać się wybawieniem. Pamiętajmy, że jeśli nie ma prądu i nie działają terminale płatnicze, ani kasy fiskalne, to nic nie kupimy, gdy nie mamy gotówki.
Polecamy: Jak pasteryzować żywność? Pasteryzacja na sucho i na mokro: w piekarniku, garnku lub zmywarce
Gotowanie bez prądu
Jeśli macie kuchenkę gazową na gaz ziemny lub kuchnię na drewno lub węgiel, to problem gotowania was nie dotyczy. W każdej innej sytuacji warto mieć w domu alternatywne źródło ciepła: turystyczną kuchenkę gazową oraz zawsze pełną butlę z gazem. Dobrym rozwiązaniem są również kuchenki na benzynę lub spirytus.
Kuchenki turystyczne to zazwyczaj 1, czasem 2 palniki. Dlatego warto mieć produkty, z których można ugotować dania jednogarnkowe. Takie rozwiązanie pozwala zużywać mniej energii oraz mniej wody do zmywania. Dlatego to takie ważne.
Polecamy: Dania jednogarnkowe z mięsem mielonym - porady Agaty Wojdy