Spóźnienie na przyjęcie - wypada czy nie wypada?

2016-10-10 12:25

Wiele osób ma problem z punktualnością. Jedni przychodząc na spotkania towarzyskie są punktualni co do minuty, inni docierają do gospodarzy po tzw. kwadransie akademickim. Czy na przyjęcie, szczególnie uroczyste, wypada się spóźnić?

Spóźnienie na przyjęcie - wypada czy nie wypada?
Autor: thinkstockphotos.com Jeśli przyjęcie ma oficjalny charakter - nie należy się na nie spóźniać. Na mniej oficjalne imprezy także powinniśmy przybywac punktualnie, dopuszczalne jest spóźnienie w granicy kwadransa.

Spis treści

  1. Punktualność
  2. Spóźnienie na przyjęcie: dokładnie czytaj zaproszenie
  3. Spóźnienie na przyjęcie: powiadom gospodarza 

Punktualność

Punktualność może być zaletą i wadą. Spóźniając się notorycznie narażamy swoją opinię na szwank. Człowiek punktualny odbierany jest jako dobrze wychowany i kulturalny. W ostatnich latach utarło się przekonanie, że na jakiekolwiek przyjęcia nie wypada przychodzić punktualnie, że gospodarzom imprezy zawsze należy dać margines czasu. Słusznym jest zapewne stwierdzenie, że na przyjęcia nie wypada przychodzić przed czasem, bo możemy wprawić znajomych w zakłopotanie. A co z punktualnością? Czy na uroczyste spotkania trzeba przychodzić punktualnie co do minuty? Czy może należy zachować tam modny ostatnio „kwadrans akademicki"? O której należy przychodzić na przyjęcie, aby nikogo nie urazić?

Spóźnienie na przyjęcie: dokładnie czytaj zaproszenie

Przed wyjściem na przyjęcie należy dokładnie przeczytać zaproszenie. Pisemne wersje zwykle zawierają pełną godzinę rozpoczęcia uroczystości. Jeśli na zaproszeniu mamy informację, żeby przyjść na 20, być może gospodarzom zależy, aby wszyscy o tej godzinie byli już przy stole, ponieważ chcą podać potrawę np. bezpośrednio po wyjęciu z piekarnika. 

Jeśli poinformowano nas, iż uroczystość rozpoczyna się pomiędzy 19.30 a 20.00, oznacza to, że na początku spotkania gospodarze przewidują aperitif. Wówczas na przyjęciu wypada zjawić się w ciągu wyznaczonej pół godziny, przekraczając ten czas natomiast narażamy się na spore faux pas. 

Spóźnienie na przyjęcie: powiadom gospodarza 

Jeśli w drodze na przyjęcie widzisz, że nie zdołasz być punktualnie, koniecznie powiadom o spóźnieniu gospodarza imprezy. Najlepiej w tej sytuacji zatelefonować i przeprosić za całe zamieszanie. W przeciwnym razie gospodyni lub obsługa kelnerska może uprzątnąć nasze nakrycia, ponieważ puste miejsca przy stole psują estetykę przyjęcia. Przychodząc bez uprzedzenia po czasie z pewnością spowodujemy spore zamieszanie. Gospodarze będą musieli biegać za brakującą zastawą oraz przesadzać gości, by ponownie zrobić nam miejsce.