Quiz. Bary mleczne w PRL-u. Wszyscy wtedy tam jadali, dziś niewielu odpowie dobrze!
Bary mleczne świetności przeżywały w czasach PRL-u. Powstały wiele lat wcześniej, ale to właśnie w tamtym okresie władze bardzo je promowały. Miały być odciążeniem dla pracujących Polek i serwować dania z polskich produktów, takich jak mleko, mąka i ziemniaki. Wiele barów mlecznych przetrwało do dziś i cały czas sporo osób się w nich stołuje. Pamiętacie, jakie potrawy serwowały bary mleczne PRL-u? Rozwiążcie quiz i zgarnijcie max punktów.
Bary mleczne w PRL-u
Bary szybkiej obsługi, w których można było zjeść dobrze i tanio, prawdziwy rozkwit przeżyły w czasach PRL-u. Mało kto wie, że pierwszy bar mleczny powstał w Warszawie w 1896 roku. Otworzył go Stanisław Dłużewski, a 20 lat później bary mleczne opanowały całą Polskę. Największą popularność punkty gastronomiczne zyskały w czasach PRL-u, kiedy władze postanowiły odciążyć Polaków od codziennego trudu gotowania posiłków w domu.
Co się jadło w barach mlecznych?
W PRL-u bary mleczne serwowały dania tanie i sycące. Pod szyldem spółdzielni Społem można było zjeść dobry domowy posiłek za grosze. Potrawy oparte były na takich składnikach jak ziemniaki, mąka i mleko. Rzadko pojawiały się dania mięsne. W menu nie mogło zabraknąć pierogów, klusek, placków, zup czy dań opartych na kaszach. Dostępne były także śniadania oraz desery, które dziś mogą wywołać ciarki.
Cechą charakterystyczną barów mlecznych okresu PRL-u była zastawa stołowa, której podawano posiłki. Mocno zużyte i wyszczerbione kubki, talerze wykonane grubej ceramiki i ozdobione logiem spółdzielni Społem oraz aluminiowe sztućce były na wyposażeniu każdego baru mlecznego.
Zobacz galerię i poznaj sprawdzone przepisy na przysmaki, które królowały w czasach PRL-u.