Jak w towarzystwie jeść poszczególne potrawy? Jak nie ubrudzić siebie i stołu?

2016-10-10 11:58 Sylwia Jakulewicz
Jak w towarzystwie jeść poszczególne potrawy? Jak nie ubrudzić siebie i stołu?
Autor: thinkstockphotos.com Eleganckie jedzenie spaghetti nie jest proste.

Aby dobrze wypaść podczas uroczystego obiadu należy zadbać o każdy szczegół. Powinniśmy zachować umiar, nie tylko w piciu, ale też jedzeniu. Czy wiesz jak kulturalnie jeść zupę, spaghetti, pizzę lub sałatkę? Poznaj zasady konsumpcji poszczególnych dań.

Wszyscy wiemy, że przy stole należy zachować dobre maniery. Oprócz sposobu podania dań, liczy się także sposób, w jaki je konsumuujemy. Nie tylko w piciu alkoholu należy zachować umiar. Wszystkie potrawy na stole powinny być spożywane w odpowiednich proporcjach i czasie. Podpowiadamy, jak zachować dobre maniery jedząc zupę, spaghetti, pizzę lub sałatkę.

Jak jeść zupę?

Zupę można jeść na dwa sposoby:

Restrykcyjni znawcy dobrych manier uważają, że zupę je się tak długo, jak długo da się ją nabierać łyżką bez przechylania talerza.

Drugi sposób głosi, że zupę należy zjeść do końca, a więc włącznie z przechyleniem talerza (zawsze do siebie).

Niezależenie od podejścia pamiętaj, by przy jedzeniu zupy nie skrobać łyżką po talerzu, nie siorbać i nie mlaskać przy przełykaniu. 

Jak jeść spaghetti?

W przypadku konsumpcji spaghetti, podobnie, jak z zupą, również istnieją  dwa sposoby jedzenia:

Wzorując się na Włochach, spaghetti możemy jeść nawijając nitki makaronu na brzegu talerza. Potrzebny jest nam do tego tylko widelec.

Mniej wprawieni smakosze spaghetti do jego konsumpcji powinni używać widelca i łyżki. Sposób ten pomaga w oddzieleniu makaronu nawiniętego na widelec oraz tego, który ciągnie się po talerzu.

Największym faux pas popełnianym przy jedzeniu spaghetti jest wciąganie makaronu z talerza do ust. Jest to niegrzeczne i wygląda nieestetycznie. Na dodatek sos chlapie na osobę jedzącą i jej towarzyszy, nie wspominając już o stole.

Jak jeść pizzę?

Jedzenie pizzy zależy od środowiska, w jakim się znajdujemy:

Jeśli towarzystwo bezwzględnie przestrzega dobrych manier, pizzę należy jeść używając widelca i noża.

Jeśli natomiast nasi goście sami pozwalają sobie na luźniejsze maniery, wówczas pokrojoną pizzę można jeść tylko rękoma.

Jak jeść sałatkę?

Sałatka lub surówka to jedno z najbardziej popularnych dań, występujące chyba na każdym polskim stole. Może służyć jako przystawka lub dodatek do dania głównego. Aby gość mógł wygodnie spożywać sałatkę, na stole powinien znaleźć się osobny talerzyk. Dzięki temu unikniemy wymieszania się sałatki z miesem, ziemniakami itp. Nie mniej ważne jest także naczynie, w którym podajemy sałatkę na stół. Najwygodniej serwować sałatkę z salaterki lub innego głębokiego naczynia. Podobnie, jak przy konsumpcji innych dań z talerza, starajmy się nie skrobać i nie nakładać porcji większych, niż połowa talerza.

Czy wypada prosić o dokładkę?

Bywa, że jedzenie jest tak dobre, że mamy ochotę na dokładkę. Tymczasem dobre maniery nie przewidują prośby o dodatkową porcję! Jeśli naprawdę jedzenie ci smakowało, pochwal gospodarza i czekaj na jego reakcję. Pamiętaj, że gospodarz wcale nie musi być na to przygotowany, by częstować gości dodatkowymi porcjami jedzenia.

Zabrania się prosić o dokładkę zup lub przystawek. Są to dania lekkie, nastawione na jednorazową konsumpcję i zamiast prosić o ich dokładkę, lepiej zostawić w żołądku miejsce na danie główne.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE