Owoce morza: jak jeść jeżowce? Ikra jeżowca jako afrodyzjak

2016-08-24 22:59

W mocno zasolonych morskich wodach zobaczyć można czasem kolczaste kule, wolno przesuwające się po dnie. To jeżowce - utrapienie plażowiczów i... i rzadki przysmak! Sprawdź, jak jeść jeżowce uznawane za afrodyzjaki.

owoce_morza_jak_jesc_jezowce.jpg
Autor: photos.com Jeżowce w wielu regionach świata bywają traktowane jako poszukiwany smakołyk lub przyprawa

Spis treści

  1. Kto lubi jeżowce?
  2. Ikra jeżowca jak afrodyzjak

Tylko niektóre spośród tysięcy gatunków jeżowców są jadalne; wśród pozostałych wiele jest gatunków jadowitych, których połów może zaowocować bolesnym zranieniem, a skosztowanie mięsa – co najmniej niestrawnością. Ze względu na niewielkie rozmiary i trudność w pozyskiwaniu większych ilości szkarłupnie nie mają znaczenia gospodarczego. W wielu regionach świata bywają jednak traktowane jako poszukiwany smakołyk lub przyprawa.

Kontrast barwnego wnętrza i kolczastej skorupy sprawia, że świetnie nadają się do dekoracji półmisków. Do jedzenia nie nadaje się całe ciało jeżowca, lecz tylko jego organy płciowe i ikra.

Kto lubi jeżowce?

Trudno uznać za niespodziankę fakt, że za jeżowcami przepadają mieszkańcy Chin i Japonii. Ci ostatni sprowadzają transporty morskich jeży z Korei, wybrzeży USA i innych krajów. Jaskrawopomarańczowa, efektowna ikra jeżowca wykorzystywana jest między innymi jako składnik sushi i sashimi. Ikrę jeżowców od stuleci jadali także Maorysi i rybacy z Indii. Tłusta masa jaj jeżowca zastępowała masło.

Mieszkańcy wybrzeży Chile jadają jeżowce głównie z dodatkiem oliwy, cebuli i soku z cytryny. Ten egzotyczny składnik pojawia się w wielu przepisach kuchni rejonu Morza Śródziemnego, szczególnie Grecji. Jeżowce używane bywają tu do wzbogacenia smaku i zapachu omletów, zup rybnych, potraw z owoców morza. Podobne zastosowanie znajdują w kuchni włoskiej.

Ikra jeżowca jak afrodyzjak

Miłośnicy bardziej niezwykłych smaków mogą zastanowić się nad skosztowaniem ikry jeżowca glazurowanej w cukrze. Ten słono-słodki delikates ma ponoć działać jako afrodyzjak i przedłużać życie – trzeba jednak pamiętać, że azjatycka medycyna przypisuje podobne działanie wielu innym specyfikom, jeśli tylko są wystarczająco trudno dostępne i kosztowne...