Jak się dobrze zachować przy stole: porady, które ułatwią życie
Jedzenie to jedna z ulubionych współczesnych rozrywek. Taką przyjemność może jednak zepsuć nieprzestrzeganie zasad savoir-vivre przy stole. Współbiesiadnik, który nic nie wie o podstawowych zasadach dobrego wychowania, nie będzie dobrym kompanem podczas uczty. Jak kulturalnie zachowywać się podczas posiłków?
Spis treści
- Czy zawsze należy trzymać ręce na stole?
- Co zrobić z serwetką przy stole?
- Jak poprawnie jeść rybę?
- Czy kotlet mielony trzeba jeść nożem?
- Czy do makaronu wystarczy sam widelec?
- Czy kanapkę można jeść nożem i widelcem?
- Co zrobić z łyżeczką do herbaty po użyciu?
- Czy owoce powinno się jeść nożem i widelcem, nawet jeśli są to winogrona?
Czy zawsze należy trzymać ręce na stole?
W tej kwestii występują różnice narodowościowe. W Polsce bezwzględnie jadamy z rękami na stole oraz z łokciami przy sobie. O ile z tym pierwszym nie jest tak źle i sobie radzimy, o tyle z tym drugim mamy spore kłopoty. Łokcia, nawet jednego nie trzymamy na stole i nie opieramy się na przedramieniu, jeśli akurat używamy do jedzenia tylko widelca.
Co zrobić z serwetką przy stole?
Jeśli czekamy aż kelner przyniesie jedzenie i w tym czasie nic nie jemy, nie jesteśmy zmuszeni od razu rozkładać serwetki na kolanach. Jeśli jednak drażni nas pretensjonalnie sterczący rożek, możemy to zrobić. Jeśli podano czekadełko i zamierzamy je zjeść, serwetkę trzeba rozłożyć. Jeżeli oddalamy się na chwilę od stolika, serwetkę należy położyć obok nakrycia, po lewej stronie.
Jak poprawnie jeść rybę?
We Włoszech wszyscy jedzą ryby widelcem i nożem. Nasz kraj to jedyne miejsce, gdzie rybę się je dwoma widelcami. Dwa widelce to po prostu sympatyczna polska tradycja. Ponieważ jednak europejskie granice się zacierają, również w gastronomii, użycie widelca i noża, aby zjeść rybę, należy uznać za współczesne. Kiedyś używano specjalnych noży do ryby, teraz można je spotkać jedynie w eleganckich restauracjach i w niektórych kompletach sztućców.
Czy kotlet mielony trzeba jeść nożem?
Potrawy, które nie wymagają krojenia, bo na przykład są miękkie – jak kotlet mielony – je się tylko widelcem. Jeśli jednak przy tym daniu użycie noża jest konieczne, np. do odkrojenia kawałka ogórka, odłóżmy go na brzeg talerza i dalej jedzmy samym widelcem. Pamiętajmy, by brudnego noża nie odkładać na stół.
Czy do makaronu wystarczy sam widelec?
Do zupy wystarcza łyżka, to i do makaronu powinien wystarczyć widelec. Łyżka do makaronu jest zupełnie zbędna.
Czy kanapkę można jeść nożem i widelcem?
Wszystko można jeść sztućcami. Pozostaje jedynie pytanie po co. Kanapka powinna zmieścić się w dłoni i przy tym pozostańmy. Wyjątek stanowią gorące kanapki typu croque madame i croque monsieur.
Co zrobić z łyżeczką do herbaty po użyciu?
Łyżeczkę do herbaty powinniśmy odłożyć na spodeczek. A to z prostej przyczyny – aby nie poplamić obrusa. Ta sama zasada dotyczy noża i widelca. Jeśli akurat ich nie używamy, nóż i widelec należy trzymać na talerzu, a nie odkładać na stół.
Czy owoce powinno się jeść nożem i widelcem, nawet jeśli są to winogrona?
Winogrona się je palcami, owoce ze skórką warto obrać używając noża - najlepiej jeśli na stole znajdują się specjalne nożyki do obierania podanych owoców. Dopiero potem można je sobie pokroić na talerzu, używając dodatkowo widelca. Jeśli jednak na bardzo oficjalnym przyjęciu nie chcemy popełnić gafy, lepiej unikać jedzenia owoców.