Jak pozbyć się mgły mózgowej i zwiększyć sprawność mózgu tej zimy

2021-12-17 14:06

Mgła mózgowa - to określenie zrobiło karierę w pandemii. Niestety dotyczy coraz większej grupy osób. Nie tylko tych, którzy przeszli zakażenie COVID-19. Przedstawiamy zupełnie darmowy sposób na pozbycie się mgły mózgowej. Możesz zacząć go stosować od razu, nim przeczytasz ten artykuł do końca.

Jak pozbyć się mgły mózgowej i zwiększyć sprawność mózgu tej zimy
Autor: Shutterstock.com Jak pozbyć się mgły mózgowej i zwiększyć sprawność mózgu tej zimy

Spis treści

  1. Jak sprawdzić, czy nasze ciało jest odwodnione?
  2. Ile wody należy pić?
  3. Jak pić wodę?
  4. Pokarmy, które sprzyjaja nawodnieniu
  5. Pokarmy, które sprzyjają odwodnieniu
Woda dla niemowlaka

Już łagodne odwodnienie, czylu utrata zaledwie 2% wody w organizmie, może pogorszyć sprawność poznawczą, uważność, pamięć krótkotrwałą i może wpłynąć na zdolność podejmowania decyzji. Te objawy, które wpływają na twoją zdolność myślenia, są często zbiorczo określane jako „mgła mózgowa”, termin niemedyczny, potoczny. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn „mgły mózgowej”, ale jedną, którą możesz kontrolować, jest nawodnienie.

Aż 60% ciała dorosłego człowieka to woda. Mózg składa się w około 73% z wody. Jednak żadna z komórek w naszym ciele nie może działać optymalnie, gdy jesteśmy odwodnieni. Ciało regularnie traci wodę poprzez oddychanie, pocenie się i oddawanie moczu, ale jeśli woda nie jest uzupełniana w takim samym tempie, jak jest tracona, stajesz się odwodniony.

Jak sprawdzić, czy nasze ciało jest odwodnione?

Kolor moczu może wskazywać, czy jesteś odwodniona/odwodniony. Mocz jest żółty, ponieważ zawiera urobilinę, produkt odpadowy z twoich nerek. Urobilina barwi mocz na żółto. Ilość wypijanej wody rozcieńcza urobilinę w moczu, dzięki czemu jego kolor jest dobrym wskaźnikiem nawodnienia. Barwa moczu może zmieniać się codziennie lub nawet co godzinę. Należy pić wystarczająco dużo wody, aby barwa moczu była słomkowa lub jasnożółta. 

Odwodnienie może nastąpić szybciej, jeśli:

  • masz wymioty lub biegunkę,
  • przebywasz zbyt długo na słońcu (udar cieplny) lub w przegrzanym pomieszczeniu,
  • pijesz zbyt dużo alkoholu,
  • pocisz się intensywnie w trakcie ćwiczeń fizycznych,
  • masz wysoką temperaturę (powyżej 38°C),
  • przyjmujesz leki, diuretyki, które przyspieszają wydalanie moczu. 

Seniorzy, osoby powyżej 70 roku życia, są bardziej podatni na odwodnienie ze względu na słabszą reakcję na pragnienie. Większość ludzi 70+ może nie odczuwać pragnienia. Na to nakładają się zaburzenia wywołane przez inne choroby współistniejące, takie jak cukrzyca. Rozsądne może być, aby seniorzy nauczyli się regularnie pić, nawet mimo braku pragnienia. Wystarczy kilka łyków co pół godziny. 

Zobacz przepis, jak przygotować: Smakową wodę nawilżającą

Ile wody należy pić?

W ciągu dnia dorosły człowiek powinien wypić od 2-3 l wody. Można jednak wliczyć w tę ilość wodę spożywaną w zupach i potrawkach. A także wypitą w umiarkowanych ilościach kawę i herbatę. Dlaczego w umiarkowanych ilościach? Należy pamiętać, że zarówno kawa, jak i herbata mają działanie moczopędne. Pijąc w nadmiarze te napoje pozbywamy się więcej wody, niż wypiliśmy. Dlatego warto naparstek espresso popić szklanką wody. Nie przekraczajmy jednak 4-5 filiżanek herbaty lub kawy. 

Sprawdź przepis, jak zrobić: Domowy napój izotoniczny

Jak pić wodę?

Lekarze i dietetycy zwracają uwagę, jak prawidłowo nawadniać ciało, pijąc wodę. Przede wszystkim nie należy wypijać na raz zbyt dużych ilości płynów. Prawidłowe nawodnienie następuje, gdy pijemy często niewielkie ilości. Najlepiej powoli i małymi łykami. Jeśli długo jesteś poza domem lub nie masz dostępu do wody, koniecznie zabierz ze sobą napełnioną płynem butelkę wielokrotnego użytku. 

Aby nawodnić organizm możesz pić wodę ciepłą, w temperaturze pokojowej lub zimną. Tak jak lubisz najbardziej. Dla urozmaicenia możesz do niej dodać plasterek cytryny lub rozgniecione owoce jagodowe. 

Koniecznie sprawdź, jak przygotować: Odprężającą wodę smakową dla uczniów i studentów

Pokarmy, które sprzyjaja nawodnieniu

Wiele produktów spożywczych, zwłaszcza owoców i warzyw, zawiera wodę i przyczynia się do uzupełnienia ogólnej ilości wody w organizmie. Ogórki, sałata i gotowana dynia zawierają od 90 do 99% wody. Jogurt, jabłka, pomarańcze, brokuły i marchewki zawierają od 80 do 89% wody. Warto spożywać ich więcej. 

Pokarmy, które sprzyjają odwodnieniu

Produkty wysokoprzetworzone, składające się przede wszystkim z węglowodanów i lipidów, czyli ze skrobii i tłuszczy, sprzyjają odwodnieniu. Do tej grupy należą pizza, ciasta i herbatniki. Pewnie sama zauważyłaś / sam zauważyłeż, że zaraz po ich spożyciu odczuwasz silne pragnienie. Także produkty bogate w sól, takie jak kiełbaski, ser i chipsy, mogą prowadzić do odwodnienia. Dostarczają zbyt wiele soli i nasz organizm, aby ją usunąć, potrzebuje więcej wody. 

Zdrowsza dieta śródziemnomorska dostarcza więcej wody do codziennego nawodnienia organizmu, a także zapewnia wiele innych korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego.