Jak nakryć stół na wykwintną kolację? [WIDEO]
Wystrój stołu jest rzeczą szczególnie ważną przy podejmowaniu gości, a zwłaszcza podczas eleganckich kolacji. Postarajmy się dać wszystko, co mamy najlepsze: obrus, porcelanę i sztućce. Nie zapominając oczywiście o dekoracjach.
Spis treści
Sztuka stołu
Sztuka stołu (l'art de table) to dość rozległa dziedzina wiedzy, z której warto poznać choć kilka podstawowych zasad. Dotyczą one układania sztućców, serwetek, dobierania odpowiednich naczyń, układania kwiatów i świec oraz skomponowania z tych elementów stołu wykwintnego i pięknego. To wszystko powinno iść w parze z umiejętnością zaplanowania menu dobranego do okoliczności, pory roku i gustu kulinarnego gości.
Jaki obrus wybrać
Niegdyś na eleganckim wieczornym przyjęciu nie widziało się innego obrusa niż biały. Teraz panuje większa swoboda - obrus może być w dowolnym kolorze, pasującym do serwisu, dekoracji kwiatowych i świec. Na elegancką kolację wybieramy jednak biały, najlepiej adamaszkowy, ostatecznie lniany. Powinien być wykrochmalony i starannie wyprasowany. Drugi raz prasujemy go przed położeniem na stół, żeby wygładzić ślady po złożeniu. Pod spód kładziemy cienką folię (chroni blat przed zalaniem) i coś miękkiego np. flanelkę.
Jak skomponować stół
Nasz najlepszy serwis ma złocone brzegi, więc dobieramy złote akcenty w dekoracjach, np. białe adamaszkowe serwety złożone w prostokąty, przewiązujemy szeroką złotą wstążką i kładziemy na talerzach. Na środku stołu ustawiamy kwiaty. najlepiej w płaskim naczyniu wypełnionym gąbką oazis. Pozwoli to na zrobienie niskiej dekoracji, która nie będzie zasłaniała twarzy osób siedzących naprzeciw siebie. Kremowe i żółte róże z dodatkiem gipsówki i zielonych listków będą wyglądały pięknie.
Po bokach kompozycji kwiatowej ustawiany świeczniki ze świecami, mogą być żółte, białe lub kremowe. Nigdy złote - wyglądają tandetnie. Świecznik nie musi być okazały, choć wysokie wyglądają najpiękniej. Sprawdzą się także ozdobne lampioniki ze szkła z tea lightami przy każdym nakryciu. Talerze ustawiamy naprzeciw siebie. Dla każdego: talerz podkładkowy (na nim nie jemy), płytki i zakąskowy. Sztućce platerowane lub srebrne, przy mniej formalnym spotkaniu mogą być również stalowe. Wszystkie muszą być zawsze wypolerowane na wysoki połysk. Układamy je po obu stronach talerzy w takiej kolejności, w jakiej będą podawane dania. Najbliżej talerzy znajdą się sztućce używane jako ostatnie. Po prawej stronie ustawiamy kieliszki. Nie muszą stanowić kompletu, ładnie będzie wyglądał jeden z kieliszków np. w kolorze złotawym.