Jadasz bób ze skórką? Sprawdź, jakie mogą być tego konsekwencje
Sezon na młody bób można uznać za otwarty. Już kilka tygodni temu na sklepowych półkach zaczęły pojawiać się woreczki z zielonymi ziarenkami bobu importowanego, a lada chwila polski bob zagości na straganach i bazarkach. Czy bób można jeść ze skórką? Jak jeść bób, aby wyszło nam to na zdrowie? Odpowiadamy i podpowiadamy.
Spis treści
Bób to wiosenno-letni przysmak, który nie dość, ze smakuje niemal wszystkim, to jeszcze znakomicie syci i dostarcza wielu składników odżywczych. Tradycyjnie jadamy go po ugotowaniu w lekko osolonej i lekko posłodzonej wodzie. Tak przygotowany smakuje większości jego miłośników. Niektórzy dodają do wody, w której gotują ziarna bobu, również zioła - na przykład cząber lub kminek, jeśli nie dla smaku, to dla zminimalizowania wzdymających właściwości tego warzywa. Jednak sposobów na przygotowanie bobu jest znacznie więcej. Bób można również smażyć i piec, dodawać do zup i sałatek, przygotowywać z niego pasty i smarowidła.
Zobacz też:
Jak ugotować bób - najlepszy sposób
Jak kupować bób? Jak rozpoznać dobry, świeży bób
Dlaczego warto jeść bób?
Jak już wspomniałam bób jest smaczny i zdrowy, to już dwa wystarczające powody, by jadać go, przynajmniej w sezonie. Bób to znakomite źródło roślinnego białka i stanowi doskonałe letnie urozmaicenie diety wegańskiej czy wegetariańskiej. Ziarna bobu to również niezłe źródło błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych. Dostarcza nam miedzy innymi witaminy A, C i z grupy B, a także potasu, żelaza, cynku i kwasu foliowego.
Czy można jeść bób ze skórką?
Oczywiście! Zwłaszcza młode ziarna. Skórka świeżego bobu jest bogata w błonnik, a w niej i bezpośrednio pod nią znajduje się tez najwięcej witamin. Dlatego jedząc bob ze skórką, dostarczamy organizmowi dodatkowej porcji składników odżywczych. Młody bób możemy jadać ze skórką - i na surowo, i po ugotowaniu. Ale...., jak zawsze jest jakieś ale.
- Po pierwsze bób ze skórką jest jest trudniejszy do strawienia, podobnie jak surowe ziarna. Jeśli więc miewasz problemy z trawieniem lepiej go ugotuj i obierz ze skórki.
- Po drugie smaczny jest tylko młody bób ze skórką, starsze ziarna mają skórę twardą i łykowatą, więc zdecydowanie lepiej je obrać.