Siarczyny: czy związki siarki zawarte w winach są szkodliwe dla zdrowia?
Na etykietach umieszczonych na butelkach z winami wśród składników często znajduje się notka o zawartości siarczynów. Powszechnie uważa się, iż związki siarki używane są do produkcji trunków o niskiej jakości. Czy to prawda? Czy siarkowanie wina szkodzi zdrowiu?
Spis treści
- Dlaczego siarka jest potrzebna w produkcji win?
- Czy obecność siarki w winach może zaszkodzić ludziom?
- Dlaczego obawiamy się siarki w winach?
Dlaczego siarka jest potrzebna w produkcji win?
Okazuje się, że tzw. siarkowanie wina to proces stosowany od kilkuset lat i nie należy przesadnie przejmować się informacjami o zawartości siarki w winach. Dotyczy to zarówno win tańszych, jak i tych z najwyższej półki. Dwutlenek siarki stosowany jest w produkcji większości win i tak naprawdę chroni wino. Siarka ma za zadanie powstrzymywać niekontrolowany rozwój drożdży w procesie fermentacji, zwiększać odporność na utlenianie oraz zapobiegać rozwojowi bakterii, które powodują przeobrażanie się wina w ocet winny. Związki siarki powstają także samoczynnie jako rezultat rozkładu drożdży używanych w procesie fermentacji.
Czy obecność siarki w winach może zaszkodzić ludziom?
Chociaż nazwa siarczyny nie brzmi zachęcająco, nie należy jednak bać się tego określenia. Obecność siarki w winach to nic nowego ani groźnego dla zdrowia ludzi. Warto pamiętać, że związki siarki znajdują się też w suszonych owocach, które tradycyjnie używane są do przyrządzania świątecznych kompotów. Zawartość siarczynów w butelce wina najczęściej jest podobna lub nawet niższa niż w kompocie z suszu. Ponadto dwutlenek siarki używany jest także do produkcji tzw. biowin, które uważane są za zdrowsze ze względu na ekologiczne (naturalne) metody produkcji.
Dlaczego obawiamy się siarki w winach?
Dawniej, gdy produkowano wina prostymi metodami, siarka była mocniej wyczuwalna i często dominowała w smaku wina (szczególnie w tańszych trunkach). I prawdopodobnie z tego właśnie względu obecność siarki w winach zyskała złą sławę. Dziś proces produkcji win jest udoskonalony i zawartość siarki jest tak dobrana, aby nie była ona wyczuwalna.