Czarny bez - właściwości. Dlaczego warto robić sok z kwiatów czarnego bzu?

2020-06-19 13:52

Właściwości lecznicze soku z kwiatów czarnego bzu są znane od wieków. Stosuje się go m.in. przy przeziębieniach, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych oraz chorobach reumatycznych. Na co jeszcze pomaga sok z kwiatów czarnego bzu? Jakie ma wartości i zastosowanie?

czarny_bez_na_co_pomaga.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Syrop z kwiatów czarnego bzu to naturalne lekarstwo popularne od lat

Spis treści

  1. Właściwości kwiatów czarnego bzu
  2. Sok z kwiatów czarnego bzu

Czarny bez jest krzewem powszechnie występującym na terenie całej Polski. Od dawna ceniony jest w lecznictwie ze względu na szerokie zastosowanie. Właściwości lecznicze mają zarówno kwiaty, jak i owoce bzu czarnego. Nie należy ich jednak bezpośrednio spożywać, gdyż zawierają toksyczne substancje - sambunigrynę i sambucynę. Związki te ulegają rozkładowi dopiero pod wpływem gotowania lub suszenia.

Właściwości kwiatów czarnego bzu

Kwiaty czarnego bzu są bogate we flawonoidy, kwasy organiczne, polifenole i składniki mineralne: żelazo, wapń, sód i potas. Dzięki związkom w nich zawartym działają przeciwzapalnie, moczopędnie i rozkurczowo. Mają także właściwości wzmacniające ściany naczyń krwionośnych. W leczeniu od lat stosuje się różne specyfiki przyrządzone z kwiatów czarnego bzu, m.in. sok z kwiatów czarnego bzu.

Sok z kwiatów czarnego bzu

Otrzymuje się go z 20-40 baldachów czarnego bzu i 1 kilograma cukru.

Stosuje się go najczęściej przy przeziębieniach (gorączce, kaszlu i katarze), do leczenia stanów zapalnych dróg oddechowych, nieżytów i w chorobach reumatycznych (w przypadku tych ostatnich do naparu z kwiatów czarnego bzu dodawano czerwonego wina).

W połączeniu z naparem z rumianku łagodzi bóle menstruacyjne. Możemy również napar stosować zewnętrznie na oparzenia, wypryski skórne, do płukania gardła i jamy ustnej. Ma właściwości regeneracyjne, dlatego stosuje się go w leczeniu uszkodzeń skóry jako naturalny środek przyspieszający gojenia ran. Sok z kwiatów czarnego bzu ma również właściwości napotne i moczopędnie.

Niegdyś zastosowanie kwiatów czarnego bzu było powszechne także w kosmetyce i pielęgnacji skóry. Naparami z kwiatów rozjaśniano piegi, kojono oparzenia słoneczne oraz stosowano go w walce ze zmarszczkami.

Polecamy też:

Sok z kwiatów czarnego bzu - sprawdzona receptura

Dlaczego warto robić sok z kwiatów czarnego bzu?

Jak zrobić syrop z kwiatów bzu?

Quiz: Czarny bez - lekarstwo czy trucizna?

Pytanie 1 z 9
Jak rośnie czarny bez?
Czarny bez
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE