Comfort food: co to jest, jak rozumieć to pojęcie? Jakie potrawy zaliczane są do comfort food?

2016-09-05 16:58

Pojęcia "comfort food" bardzo lubi używać bogini brytyjskiej kuchni Nigella Lawson. W swoich programach, smakując dania, które właśnie przygotowała, ma zwyczaju mruczeć z zadowoleniem i mówić: "It's such a comfort". Co oznacza pojęcie comfort food i dlaczego każdy człowiek ma dania, które można zaliczyć do comfort food?

co_to_jest_comfort_food.jpg
Autor: photos.com Gorąca czekolada to klasyczne danie comfort food - zalicza się do takich potraw w wielu krajach

Co oznacza pojęcie comfort food?

Comfort food to przygotowane w tradycyjny sposób danie, które ma dla jedzącego sentymentalne konotacje. Z reguły kojarzy się z potrawami z dzieciństwa, ale także takimi, które są kaloryczne i nie możemy sobie pozwolić na ich częste jedzenie. Każda kultura ma swoje dania, które uznawane są za "comfort food", a sam termin pojawił się w słowniku Webstera w 1977 roku. To właśnie wtedy dowiedziono, że jedzenie pozytywnie wpływa na nasz nastrój nie tylko wtedy, gdy odczuwamy głód. W psychologicznych badaniach wyszło także, że taką reakcję odczuwają częściej mężczyźni niż kobiety. To oni także częściej sięgają po tego typu "poprawiacze humoru", szczególnie po sytuacjach stresujących. 

Comfort food to sprawa indywidualna dla danego państwa, choć niektóre kultury mają punkty wspólne. Taką potrawą jest na przykład rosół, który wymienili ankietowani w Wielkiej Brytanii, ale także w Stanach Zjednoczonych. Kolejne bardzo popularne dania comfort food to pizza, grzanki z serem i keczupem - w Polsce w postaci zapiekanki, którą wiele osób pamięta jeszcze z czasów szkolnych.

Dużym sentymentem cieszą się także zupa pomidorowa, domowa szarlotka, czekolada na ciepło i oczywiście lody, które bywają lekiem na całe zło. To, że lody wpływają na nas pozytywnie, potwierdzili już amerykańscy naukowcy.

Skoro tak niewiele potrzeba nam do szczęścia, warto o tym pamiętać i mieć odpowiednie zapasy na czarną godzinę. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy potrzebować chwili komfortu i zadowolenia.