Co można wkładać do kuchenki mikrofalowej, a czego nie?
Wiele osób nie wyobraża sobie już życia bez mikrofalówki. Dzięki niej można oszczędzić czas i cieszyć się ciepłymi potrawami o każdej porze. Kuchenki mikrofalowej używamy nie tylko do podgrzewania, ale i do rozmrażania. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że przy odrobinie nieuwagi mikrofalówka może być niebezpieczna. Sprawdź, czego nie wolno wkładać do mikrofalówki.
Spis treści
Mikrofale sprawiają, że cząsteczki wody w poddanej ich działaniu rzeczy nagrzewają się poprzez drgania. Ich ciepło przekazywane jest cząsteczkom podgrzewanej rzeczy i rośnie jej temperatura. Dlatego w mikrofali należy podgrzewać materiał, który zawiera wodę, czyli przede wszystkim produkty spożywcze.
Czego nie wkładać do mikrofali?
Używając kuchenki mikrofalowej, należy bezwzględnie pamiętać o tym, czego nie należy poddawać działaniom mikrofal. Pod żadnym pozorem nie wolno do kuchenki wkładać przedmiotów metalowych, takich jak sztućce, miseczki czy puszki. Pozłacane czy posrebrzane talerze również nie nadają się do podgrzewania w kuchence. Mikrofale nie działają bezpośrednio na metale, ale wywołują w nich prądy wirowe. Przez to przedmiot nagrzewa się, iskrzy, a nawet może się zapalić.
Z kolei niemetalowe, ale zamknięte pojemniki, takie jak pudełka, słoiki czy butelki, przed ogrzaniem należy otworzyć lub odkręcić. Zwiększone ciśnienie w podgrzewanym pojemniku może go po prostu rozerwać. Może to kuchenkę zanieczyścić, a nawet ją zniszczyć. Podobny efekt wywoła podgrzewanie w mikrofali jajka w skorupce.
Eksperymenty z mikrofalówką
Warto przypomnieć, że poza przedmiotami metalowymi do kuchenki mikrofalowej nie wkładamy sprzętu elektronicznego, dyskietek, płyt CD, żarówek, baterii, magnesów ani żywych stworzeń. Należy unikać eksperymentów i nieodpowiedzialnych zachowań, by korzystanie z kuchenki było w pełni bezpieczne.