Co jedzą więźniowie? Nie każdy emeryt może sobie na to pozwolić

2024-01-10 11:42

Jak wygląda jadłospis w więzieniu? Posiłki, które spożywają osadzeni, muszą być przyrządzane według ściśle określonych zasad. Więzienne menu zależy nie tylko od budżetu, ale i preferencji kulinarnych, stanu zdrowia czy wyznania. Co więc jedzą więźniowie?

co jedzą wieźniowie
Autor: Shutterstock Co jedzą więźniowie? Tak wygląda przykładowy jadłospis na jeden dzień.

Spis treści

  1. Wyżywienie w więzieniu
  2. Kto przygotowuje jedzenie w więzieniu?
  3. Co jedzą więźniowie?
  4. Ile posiłków dziennie je się w więzieniu?
  5. Jadłospis w więzieniu
  6. Wyżywienie w Areszcie Śledczym w Warszawie-Grochowie

Wyżywienie w więzieniu

Kwota, jaką więzienia w Polsce muszą przeznaczyć na wyżywienie, wnosi kilka złotych dziennie. Osadzeni powinni otrzymać trzy posiłki, w tym jeden na ciepło. Każdy z nich musi mieć odpowiednią wartość kaloryczną, która dostosowana jest do wieku skazanego. Osadzeni do 18. roku życia otrzymują posiłki, które zawierają nie mniej niż 2800 kalorii. Pozostali więźniowie mogą liczyć na jedzenie o wartości 2600 kalorii w ciągu dnia.

Kto przygotowuje jedzenie w więzieniu?

Komponowaniem i planowaniem posiłków w zakładach karnych zajmuje się szef kuchni, który jest funkcjonariuszem Służby Więziennej. Wraz z pracującymi w kuchni osadzonymi przyrządzają, przygotowują i dzielą porcje dla pozostałych więźniów.

Kuchnie więzienne są przystosowane do sprawnego przyrządzania kilku posiłków dla setek osób. Kuchnie spełniają wymogi sanitarne systemu HACCP. Wyposażone są w nowoczesny sprzęt kuchenny i urządzenia usprawniające przygotowywanie jedzenia.

Co jedzą więźniowie?

Podczas komponowania posiłków Służba Więzienna bierze pod uwagę takie czynniki jak stan zdrowia, wyznanie, uwarunkowania kulturowe czy rodzaj wykonywanej pracy. Przygotowywane są więc potrawy zgodne z dietą cukrzycową, insulinozależną lub wyznaniową. Na przykład osadzeni w placówkach karnych Muzułmanie nie dostają potraw przyrządzanych z wieprzowiny. Więźniowie, którzy są na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej, mogą liczyć na posiłki bez składników pochodzenia zwierzęcego.

Ile posiłków dziennie je się w więzieniu?

Więźniowie, którzy odbywają karę pozbawienia wolności w polskich zakładach karnych, jedzą trzy posiłki dziennie. Na śniadanie otrzymują pieczywo, wędlinę i margarynę. Produkty mleczne podawane są dwa razy w tygodniu. W ciągu dnia przewidziany jest jeden ciepły posiłek. Obiad zawsze składa się z dwóch dań. Osadzeni otrzymują więc zupę oraz drugie danie. Zwykły ciepły posiłek składa się z mięsa, ziemniaków i dodatku z warzyw. Więzienna kolacja to pieczywo, margaryna oraz dodatek w postaci kiełbasy lub serka kanapkowego. Do każdego posiłku podawana jest kawa lub herbata.

W zależności od zakładu karnego posiłki dostarczane są do celi lub serwuje się je na ogólnodostępnych stołówkach.

Jadłospis w więzieniu

Nie lada umiejętności i wiedzy wymaga przygotowanie menu w więzieniu. Jednak za kilka złotych można przygotować zbilansowany posiłek, który zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jak więc wygląda jadłospis dla więźniów? Na stronie internetowej Służy Więziennej przedstawiono przykładowe menu na jeden dzień:

  • Śniadaniechleb,kiełbasa golonkowa, margaryna, herbata
  • Obiad – zupa koperkowa z ryżem, gulasz wołowy, ziemniaki, surówka z ogórków, kompot
  • Kolacja – chleb, mielonka prasowana, margaryna, herbata

Wyżywienie w Areszcie Śledczym w Warszawie-Grochowie

W Areszcie Śledczym na warszawskim Grochowie, który od kilku dni jest najbardziej znaną placówką w Polsce, kwestie wyżywienia skazanych regulują ustawy Kodeks karny wykonawczy i wydane na ich podstawie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 19 lutego 2016 roku. Według rzecznika prasowego placówki, osadzeni na Grochowie otrzymują trzy posiłki o odpowiedniej wartości odżywczej dziennie oraz napoje. Jedzenie dostosowane jest do rodzaju zatrudnienia, wieku skazanego, stanu zdrowia, a także wymogów religijnych i kulturowych.

Minimalny dzienny koszt posiłków i napojów wynosi:

  • posiłku podstawowego - 4,00 zł
  • posiłku dla małoletnich - 4,40 zł
  • posiłku lekkostrawnego - 4,80 zł
  • posiłku cukrzycowego - 5,70 zł
  • posiłku indywidualnego - 5,80 zł
  • posiłku dodatkowego - 3,20 zł

Zobacz galerię i poznaj przepisy na tanie obiady. Poniżej znajdziesz także szybki quiz o podstawach gotowania.

Zupa krem z białych warzyw
Quiz. Gotowanie dla początkujących. 6/10 to już coś!
Pytanie 1 z 10
Jaki ser dodaje się do klasycznej pizzy neapolitańskiej?