Faworki z karpia bez ości: Gessler kontra Wellman. Jak smażyć karpia na święta? [WIDEO]

Faworki z karpia bez ości: Gessler kontra Wellman

Autor Zdjęcia: Podlewski/AKPA

Magda Gessler, restauratorka i gwiazda telewizji, dotąd ratowała tylko polską gastronomię, teraz również polskie święta. Opoka polskiej kuchni uruchomiła autorski kanał na Youtube'ie, w którym proponuje faworki z karpia bez niebezpiecznych ości. Jednocześnie polemizuje z Dorotą Wellman, która 4 lata wcześniej również lansowała karpia smażonego w postaci faworków. O co chodzi? Zobaczcie sami. 

Ość w gardle

Smażony karp to prawdziwy przysmak. Jednak większość z nas boi się zadławienia ością, bo w karpiu ich nie brakuje. Ość w gardle to jedna najczęstszych przyczyn zgłoszeń do szpitalnych oddziałów ratunkowych w Wigilię. 

Zobacz: Co zrobić, gdy ość stanie w gardle?

Dorodny karp ma dwa rodzaje ości szkieletowych: duże od kręgosłupa oraz drobne rozwidlone i przechodzące przez mięśnie. O ile usunięcie kręgosłupa wraz z dużymi ośćmi jest nieskomplikowane, o tyle drobnych ości trudno się pozbyć. To te drobne rozwidlone ości są zmorą wszystkich smakoszy. Teoretycznie można je z filetu usunąć szczypcami lub pęsetą. Ale w praktyce oznacza to żmudne ślęczenie nad każdym kawałkiem filetu z ryby. I nie ma gwarancji, że wszystkie skutecznie usuniecie. 

Jak zabezpieczyć się przed zadławieniem ością?

Są dwa sposoby zabezpieczenia się przed haczykowatymi ośćmi: nacinanie filetu lub mocne wysmażenie. 

Nacinanie filetu rybnego jest stosunkowo nową metodą. Około 10 lat temu polscy technolodzy z Morskiego Instytutu Rybnego w Gdyni opracowali specjalną maszynę, która nacinana całe filety co 3 mm, dzięki czemu nie ma wyczuwalnych kawałków ości. Z takimi usmażonymi drobinami nasz układ pokarmowy doskonale sobie poradzi i je całkowicie strawi.  

Zobacz koniecznie:  Karp nacinany - nacinanie karpia do smażenia

Starszą metodą jest odpowiednie wysmażenie mięsa z ośćmi w wysokiej temperaturze. To właśnie dlatego karpia powinno się smażyć na chrupko. Wysoka temperatura oraz działanie ciśnienia jakie ona wytwarza powoduje rozpad drobnych haczykowatych ości. Dosłownie rozpuszczają się.

Dlatego jednym z najlepszych sposobów jest smażenia filetów z karpia w postaci faworków. Nacięcie filetu i przewinięcie, tak jak w porcji ciasta na faworki, pozwala lepiej dotrzeć wysokiej temperaturze do wnętrza rybiego mięsa i unieszkodliwieniu niebezpiecznych ości. 

Chamska cebula kontra zdrowy czosnek

Na swoim nowym kanale Youtube w 6. odcinku zatytułowanym Wigilia z Magdą Gessler, gwiazda Kuchennych Rewolucji przypomniała ten tradycyjny przepis spopularyzowany na przełomie XIX i XX wieku. Jednocześnie gwiazda telewizji polemizowała z przepisem proponowanym przez Dorotę Wellman w 2015 roku w kampanii świątecznej Lidl Polska. 

I chociaż obie znakomite panie zasadniczo nie różnią się w swych poglądach na przygotowanie faworków z karpia, to jednak Magda Gessler próbuje polemizować z przepisem Doroty Wellman. Główna różnica pomiędzy paniami to sposób marynowania świeżej ryby na 12 godzin przed smażeniem. Dorota Wellman proponuje moczyć w mleku z czosnkiem, co według niej pozbawia rybę mulistego posmaku. Natomiast Magda Gessler twierdzi, że nic tak nie doda świeżości rybie, jak według niej „chamska”, wręcz ordynarnie ostra cebula oraz aromatyczne ziele angielskie. Ba! Znana restauratorka pozwala sobie na uwagę: „Żeby nie wiem, kto mówił, że karp moczony w mleku straci swój błotnisty zapach, nigdy w to nie uwierzę”.

Prawda jest tak, że obie panie mają rację. Przed smażeniem karpia należy marynować w warzywach cebulowych przez 12 godzin. Może to być cebula, czosnek lub por pocięte w cienkie plasterki. Warzywa cebulowe doskonale aromatyzują rybi filet, a jednocześnie pochłaniają mulisty zapach ryby. 

Na czym polega smażenie faworków z karpia? 

Najpierw należy przygotować filet do smażenia. Z połówki karpia usuwamy kręgosłup oraz duże ości, a także odkrawamy tłuszczyk. Kroimy filet ryby na paski szerokości 5 cm. Po środku filetu robimy nacięcie przez które przekładamy końcówkę filetu. Można to zrobić jedno lub dwukrotnie. Jak to zrobić najlepiej widać na zdjęciu poniżej udostępnionym przez Lidl Polska. 

Jak zrobić faworki z karpia według Doroty Wellman

Gdy filety są już gotowe, wystarczy je panierować i smażyć w głębokim tłuszczu. Optymalna temperatura frytury do smażenia ryb to 170-180°C. 

Inną kwestią jest panierka. Dorota Wellman namawia nas jedynie na panierowania w mące. Magda Gessler, mając w pogardzie stan naszego zdrowia, namawia nas na panierowanie w orzechach włoskich i tartej bułce, na bogato i dość ciężko. Do was należy wybór, jak chcecie panierować karpia. 

 

Z czym podać smażonego karpia?

Dorota Wellman namawia by podać karpia z sosem chrzanowym, przygotowanym z posiekanych jajek ugotowanych na twardo i chrzanu z odrobiną śmietany lub jogurtu. Natomiast Magda Gessler kusi koglem-moglem z chrzanem. 

Wypróbujcie także: Sos chrzanowy - przepis na dodatek do mięs, jaj i ryb [WIDEO]  lub   Domowa ćwikła z chrzanem: łatwy przepis [WIDEO]

 

Zobacz wideo: Dorota Wellman kontra Magda Gessler

Oceńcie sami, który przepis gwiazd telewizji pasuje wam bardziej. 

Ocena: 3,6