Oszukane schabowe z mięsa mielonego: sprytny przepis na panierowane kotlety wieprzowe

Oszukane schabowe z mięsa mielonego: sprytny przepis na panierowane kotlety wieprzowe

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Panierowany kotlet schabowy z groszkiem i pomidorami

Ocena: 5,0

Poziom: ŁATWY

Czas: 30 MINUT

Porcja dla: 4 OSÓB

Schabowe z mięsa mielonego? Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście, chociaż to nieco oszukane schabowe. Wykorzystamy tylko mielone mięso wieprzowe, które jest stosunkowo tanie i usmażymy je  w klasycznej panierce. Zapraszamy do wypróbowania sprytnego sposobu na panierowane kotlety wieprzowe, które smakują jak tradycyjne schabowe. 

Składniki

Przygotowanie krok po kroku:

  • Mielone mięso przełożyć do miski, dodać 50 ml wody, doprawić solą i pieprzem. Nie trzeba do mięsa niczego więcej dodawać. Nim posolicie, sprawdźcie na etykiecie opakowania, czy mięso nie było solone przez producenta.

  • Mięso należy wyrabiać przez 2-4 minuty, zawijając brzegi do środka. Białko zawarte w mięsie zacznie koagulować, czyli żelować. Dzięki temu cząsteczki mięsa skleją się razem. 

  • Następnie mięsną masę kilka razy wyjąć z miski i z wysokości 50 cm rzucić z powrotem o miski. W ten sposób pozbędziemy się zbędnego powietrza, które mogło się dostać do masy mięsnej.

  • Masę podzielić na porcje wielkości kurzego jajka. Z każdej porcji formować kulkę, a następnie rozpłaszczyć ją na okrągły placek grubości 1,5 cm.

  • W oddzielnych miskach przygotować rozmącone jajko oraz mąkę i ewentualnie tartą bułkę.

  • Kotlety panierować kolejno w mące, jajku i jeszcze raz w mące lub tartej bułce.

  • Smażyć na rozgrzanym tłuszczu do zrumienienia z obu stron.

  • Podawać z ziemniakami i sałatką ze świeżych warzyw. 

Jakie mięso wykorzystać?

Właściwie można wykorzystać każde mielone mięso. Jeśli chcecie imitować smak schabu to wykorzystajcie mięso z szynki lub łopatki wieprzowej. Jeśli chcecie naśladować smak sznycla z piersi kurczaka, to wypróbujcie mięso drobiowe z filetu. 

Na czym polega sprytny trik?

Mięso mielone jest napowietrzone, dlatego należy wybić masę mięsną, aby pozbawić ją pęcherzyków powietrza. W ten sposób naśladujemy zwięzłość tkanki mięsnej.

Można również wykorzystać foremki do burgerów i ścisnąć w nich masę mięsną. 

Czy kotlety będą soczyste?

Tak przyrządzone kotlety są soczyste i miękkie. Idealne dla juniorów i seniorów oraz wszystkich tych, którzy mają problemy z gryzieniem. 

Czy można użyć innych przypraw?

Kotlety a la schabowe można przyprawić tak, jak lubicie. Można użyć suszonego majeranku lub granulowanego czosnku. Przyprawiamy kotlety już po uformowaniu, posypując przyprawami ich powierzchnię. 

Przepis opracowały i przetestowały dla WasAnna Śmiałek, Adrianna Ewa Stawska, Anna Szubińska

Ocena: 2,9