Menu na grilla - jak i co grillować, by wszystkim smakowało?

Menu na grilla - jak i co grillować, by wszystkim smakowało?

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Menu na grilla - jak i co grillować, by wszystkim smakowało? [WIDEO]

Grill w weekend - ulubiony sposób na obiad, gdy pogoda dopisuje. Warto się za to zabrać z głową, by grillowanie było przyjemnością, a dania z rusztu smakowały wszystkim. Co i jak grillować, by grillowa impreza była udana?

Grillowany weekendowy obiad - czemu nie? Jeśli tylko pogoda pozwala, warto odmienić menu i  biesiadować na świeżym powietrzu. Podpowiadamy co trzeba zrobić, by posiłek na świeżym powietrzu zaliczyć do udanych.

Menu na grilla - przysmaki dla każdego

Jak skomponować menu na grilla, by nie spędzić całego dnia w kuchni, a jednocześnie, by  każdy znalazł na grillu coś pysznego dla siebie? Podrzucamy garść przepisów, które usatysfakcjonują zarówno miłośników mięsa, jak i wegetarian, dorosłych i dzieci. Te ostatnie zresztą warto wciągnąć w przygotowania uczty na świeżym powietrzu - można zatrudnić je do  nabijania na szpadki składników szaszłyków, do nakrywania do stołu  (szczególnie jeśli korzystamy z zastawy plastikowej lub papierowej - wtedy nie grożą nam straty).

Przykładowe menu:

Jak grillować, by wszystko się udało? Technika ma znaczenie!

Jeśli  grillowanie to podstawa naszej kuchni w ciepłej porze roku, to warto zainwestować w dobry grill. Gdy lubimy aromat, jaki daje ogień, niech będzie to dobry grill  węglowy - na nim grillowanie będzie o wiele łatwiejsze i... zdrowsze!

Ocena: 4,2
Pomysłodawczyni i redaktorka prowadząca serwis beszamel.pl. Swoją pasję i hobby, jakim są kulinaria, połączyła z pracą. Zadowolona w towarzystwie ludzi, którzy cenią sobie dobre jedzenie i ciekawą rozmowę. Wciąż głodna nowych wyzwań, nie tylko kulinarnych.