Duszenie potraw: jak to robić prawidłowo?
Duszone potrawy są zdrowsze niż smażone, a smaczniejsze niż gotowane. Podczas długiego procesu obróbki kulinarnej nabierają smaku i delikatności. Poznaj zasady duszenia potraw!
Jak prawidłowo dusić potrawy - zasady
Duszenie potrawy polega na gotowaniu z małą ilością płynu, na małym ogniu, pod przykryciem. Zazwyczaj pokrojone, zarumienione podczas obsmażania mięso podlewa się bulionem lub wodą i dusi. Gdy chcemy uniknąć obsmażania - możemy ten etap pominąć - mięso będzie bardziej delikatne. Następnie do duszonej potrawy dodaje się obrane i rozdrobnione (często również podsmażone) jarzyny. Podczas duszenia powstaje aromatyczny sos.
Dusić możemy nie tylko na ogniu, ale także w piekarniku. W piekarniku mamy pewność, że potrawa podgrzewa się z każdej strony i się nie przypala. Na dodatek, jeśli używamy naczynia ze szczelną pokrywą, prawie nie musimy podlewać potrawy wodą czy bulionem, bo dusi się ona we własnym sosie.
Dusić można także w szybkowarze lub mikrofalówce z funkcją "duszenia". Zaletą tych urządzeń jest skrócenie czasu przyrządzania oraz fakt, że mięso się nie kurczy, a warzywa wydzielają więcej soku.
Podobną rolę spełnia chiński wok, w którym mięso i warzywa dusimy krótko, ale na dużym ogniu. Także w przypadku takiej patelni musi być zachowana kolejność obróbki termicznej poszczególnych składników. Ważne jest też to, by mięso i jarzyny były pokrojone podobnie - np. w cienkie paseczki lub słupki. To zapewnia ich równomierne szybkie duszenie.