Zastawa stołowa: jak prawidłowo dobierać półmiski i talerze?

Zastawa stołowa: jak prawidłowo dobierać półmiski i talerze?

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Zarówno na swobodną imprezę w gronie przyjaciół, jak i na eleganckie przyjecie warto pięknie nakryć stół.

Gdy chcemy, by stół przygotowywany na przyjęcie był zgodny z towarzyskim savoir-vivre’m, należy przestrzegać kilku zasad. Samo ozdabianie stołu nie jest takim problemem, jak poprawne przygotowanie zastawy i sposób serwowania potraw.

Jak poprawnie serwować zupę?

Dla każdego gościa przewidujemy następujący komplet zastawy stołowej: duży talerz, na nim mniejszy na przystawki czy zakąski. Miseczek na zupę nie stawiamy od razu – rozdamy je z nalaną zupą później. Jeśli zamierzamy serwować zupę na stole z wazy - talerze na zupę rozdamy również później, po sprzątnięciu talerzyków do zakąsek.

Przekąski, dania główne, desery - jak dobierać półmiski?

Potraw nie należy podawać na zwykłych talerzach, ani głębokich ani płytkich. Należy w tym celu użyć półmisków, salaterek i różnego rodzaju naczyń o konkretnym przeznaczeniu. Wyjątkiem mogą być talerze ozdobne lub zabytkowe, bowiem wówczas tworzą na stole pewną historię lub zamierzoną koncepcję.

Wędlinę układa się na półmiskach podłużnych. Rybę z kolei na półmiskach okrągłych, układając jej kawałki w kształcie pierścienia z warzywami lub surówką pośrodku. Podobnie jak rybę można podawać kotlety mielone. Mięso krojone w plastry, kotlety schabowe czy sznycle lepiej prezentują na półmiskach podłużnych.

Zapiekanek nie przekładamy i podajemy je w naczyniach, w których się piekły, dlatego powinny być ładne. Mięsa z sosami najlepiej podawać w głębszych naczyniach z rączką, ponieważ są one bardzo gorące i łatwiej je wówczas utrzymać. Nie wolno zapominać o podstawkach pod naczynia z potrawami w sosach (zrazy, klopsiki, zapiekanki) by uniknąć zabrudzenia obrusa.

Mięs z sosami nie polewa się nimi zbyt obficie. Pozostały sos zlewamy do sosjerki i ustawiamy ją na podkładce. W ogóle jest zasada, że gdy używamy płaskich półmisków na których są dania z sosami (również sałatki), nie powinny one w nich pływać. “Dekorujemy” potrawy sosami, a resztę stawiamy obok.

Drobne zakąski, oliwki, korniszony i inne dodatki świetnie prezentują się na półmiskach dzielonych na małe części, nazywanych kabaretkami.

Sałatę i surówki powinno podawać się w szklanych salaterkach, najlepiej przezroczystych, bo wtedy widać ich strukturę, szczególnie gdy sałata składa się z różnych warstw. Zielona sałata wygląda niekorzystnie w salaterkach w kolorze czerwonym, szafirowym i fioletowym. Niektórzy nie lubią warzyw na talerzu (szczególnie tych z sosami), więc może będą potrzebne dodatkowe miseczki lub talerzyki.

Do ciasta i deserów podajemy mniejsze talerzyki.

Sery podaje się na deskach, a chleb w koszyczkach.

Ocena: 2,1