5 kroków aby poprawić przemianę materii i schudnąć

2018-01-02 15:07

Przyspieszenie przemiany materii to klucz do skutecznego odchudzania. Im wyższe tempo metabolizmu, tym wolniej przybieramy na wadze, a to już krok do szczupłej sylwetki. Jak przyspieszyć przemianę materii? Jak zwiększyć metabolizm, by usprawnić proces odchudzania?

Jak przyspieszyć tempo przemiany materii? Jak skutecznie się odchudzać?
Autor: thinkstockphotos.com Co zrobić, aby przyspieszyć odchudzanie?

Spis treści

  1. Metabolizm - tempo przemiany materii
  2. Zwiększenie liczby posiłków
  3. Spożywanie większej ilości białka zwierzęcego
  4. Zwiększenie aktywności fizycznej
  5. Jedzenie śniadań
  6. Jedzenie naturalnych produktów przyspieszających metabolizm

Metabolizm - tempo przemiany materii

Szybkie tempo przemiany materii powoduje, że znacznie szybciej tracimy na wadze podczas diety odchudzającej oraz lepiej czujemy się na co dzień. Tempo metabolizmu najczęściej obniżają niedobory witamin i składników mineralnych wchodzących w skład enzymów stymulujących reakcje biochemiczne, za niski poziom tkanki mięśniowej, brak ruchu, częste stosowanie diet odchudzających, nieregularne posiłki, a także za mała ilość wypijanej wody. To wszystko może sprawić, że organizm będzie funkcjonował na niższych obrotach, będziemy czuli się źle i zaczną się problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Jak przyspieszyć leniwy metabolizm? Skutecznych sposobów jest kilka, najlepiej jednak wybierać naturalne metody przyspieszania przemiany materii, czyli włączyć do diety naturalne produkty poprawiające przemianę materii i zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe. W ten sposób mamy szansę zwiększyć spalanie kalorii i szybciej pozbyć się niechcianych kilogramów.

Zwiększenie liczby posiłków

Nieregularne spożywanie posiłków w ciągu dnia sprzyja spowalnianiu przemiany materii. Jeśli chcemy zwiększyć tempo metabolizmu, musimy zmienić nasze nawyki żywieniowe i zwiększyć ilość posiłków w ciągu dnia do 5 lub 6. W ten sposób zmusimy organizm do ciągłej pracy na wyższych obrotach. Ważne, by przyjmować posiłki w równych odstępach czasu, tak, by ostatni wypadał na 3-4 godziny przed snem. Porcje powinny być mniejsze, lecz zbilansowane i treściwe. Jeśli zdarzy nam się opuścić jakiś posiłek, absolutnie nie należy rekompensować go większą porcją kolejnego ani tym bardziej najadać się na wieczór. Rzadsze spożywanie większych porcji obciąża organizm, spowalnia trawienie, a w dłuższej perspektywie spowalnia przemianę materii. 

Spożywanie większej ilości białka zwierzęcego

Białko zwierzęce wspomaga odchudzanie. Do jego strawienia i wchłonięcia organizm potrzebuje więcej energii niż do strawienia węglowodanów i tłuszczów, a to oznacza, że musi spalić więcej kalorii. Warto więc jeść na co dzień więcej chudego mięsa, np. kurczaka, cielęciny, wołowiny. Postarajmy się, by w każdym posiłku znalazło się około 30 g białka.

Zwiększenie aktywności fizycznej

Regularny ruch to najlepszy sposób na przyspieszenie przemiany materii. Zwiększona aktywność fizyczna, np. uprawianie sportu, powoduje, że organizm cały czas zmuszony jest do pracy, a to z kolei zwiększa zapotrzebowanie na energię. Kalorie są spalane regularnie, więc nie ma obaw, że dodatkowa ich ilość zostanie zmagazynowana w postaci tłuszczu. Aby zwiększyć tempo metabolizmu, należy wykonywać krótkie lecz intensywne sesje treningowe, np. aerobowy trening interwałowy. Wykorzystuje on zjawisko zwiększonego powysiłkowego zapotrzebowania na tlen (EPOC), dzięki czemu intensywne spalanie tłuszczu trwa jeszcze kilka godzin po zakończeniu treningu. Regularny ruch pozwala utrzymać wysokie tempo metabolizmu i nie dopuścić do nadmiernego odkładania się tłuszczu.

Jedzenie śniadań

Śniadanie to najczęściej pomijany posiłek w ciągu dnia. Ten zły nawyk może kosztować nas jednak problemay z utrzymaniem prawidłowej wagi. Sam fakt, że nie dostarczamy organizmowi energii „na rozruch”, sprawia, że nasz organizm pracuje wolniej i mniej wydajnie. Istnieją badania potwierdzające wpływ jedzenia śniadania na tempo odchudzania. W jednym z artykułów zamieszczonych w American Journal of Epidemiology przytoczono wyniki eksperymentu dotyczącego wpływu jedzenia śniadania na wyniki odchudzania. Osoby biorące udział w badaniu przyjmowały różne dawki kalorii: pierwsza grupa otrzymywała od 22 do 55 procent kalorii, druga od 0 do 11 procent kalorii. Wyniki przemawiały na korzyść jedzących pełne śniadanie. Osoby z grupy pierwszej przybierały średnio 1,7 kg w ciągu czterech lat, z drugiej – aż trzy kilogramy. Według innych badań przytoczonych w tym samym piśmie, u osób regularnie pomijających śniadania, ryzyko otyłości wzrasta ponad czterokrotnie.

Jedzenie naturalnych produktów przyspieszających metabolizm

Tempo metabolizmu można przyspieszyć za pomocą naturalnych produktów wzmażających przemianę materii. Pomocne mogą być też suplementy diety usprawniające metabolizm. Stymulują one naturalne procesy organizmu, w tym trawienie. Nie należy ich jednak mylić z preparatami ograniczającymi apetyt czy zmniejszającymi wchłanianie tłuszczów - te preparaty wcale nie przyspieszają przemiany materii, lecz powodują jej zaburzenia.

Suplementy oparte na składnikach naturalnych mogą w znacznym stopniu wspomóc metabolizm, lecz należy pamiętać, że podstawą jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Bez tego po odstawieniu tych wspomagaczy przemiana materii wraca do swojego pierwotnego tempa. O wiele korzystniej jest wzbogacić codzienną dietę o produkty zawierające naturalne substancje przyspieszające przemianę materii. Na liście substancji zwiększających tempo metabolizmu powinny znaleźć się: L-karnityna, tauryna, chrom, wapń, kapsaicyna, błonnik, kwas alfa-liponowy (ALA), witamina B6, lecytyna. Wszystkie te substancje zawarte są produktach żywnościowych, warto zatem włączyć do codziennej diety.

W formie 24: fakty na temat odchudzania

W galerii poniżej podpowiadamy 5 kroków, które poprawią tempo przemiany materii i pozwolą schudnąć. Niektórym wystarcza poprawa tylko jednego z tych codziennych zachowań aby zacząć gubić kilogramy. Sprawdź co wystarczy zrobić.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE