Nalewka z dyni: przepis na dyniówkę
2021-08-31
łatwy
45 min
4
Domowa nalewka z dyni to pyszny nastój alkoholowy na jednym z najtańszych Dynia w sezonie jesiennym jest łatwo dostępna i tania. A sama, gotowa już dyniówka jest bardzo dobra.
Przepisy na pyszne nalewki znajdziecie w wydanej pod patronatem Beszamel.pl przez wydawnictwo HARDE książce Anny Szubińskiej "Nalewki. Natura zamknięta w butelce". Poradnik do nabycia w sieci Empik, księgarniach i naszym sklepie.
SKŁADNIKI
- 0,5 kg dyni
- 0,5 l wódki
- 0,1 l spirytusu
- 0,1 l wody
- 0,2 kg cukru
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Dynię obieramy ze skóry i wykrawamy gniazda nasienne. Oczyszczony w ten sposób miąższ kroimy w niewielką kostkę, który wkładamy do słoika. Musimy wybrać słój takiej wielkości, by dynia nie zajmowała więcej niż 3/4 objętości.
- Do słoja z dynią wlewamy alkohol - najpierw wódkę a dopiero potem spirytus (nigdy nie odwrotnie!). Cała dynia musi być przykryta alkoholem - żaden kawałek nie może wystawać. Naczynie szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce.
- Po miesiącu przechodzimy do następnego etapu macerowania. Polega on na tym, że z cukru i wody przygotowujemy syrop. Syrop robimy z przegotowanej wody, którą lekko tylko podgrzewamy by rozpuścił się cukier. Gdy syrop wystygnie dolewamy go do słoja, który potem ponownie szczelnie zamykamy i odstawiamy na tydzień.
- Teraz przed nami najtrudniejsza robota - nastaw przelewamy przez gęste sito. Z dyni staramy się odzyskać jak najwięcej alkoholu. Dlatego musimy ją bardzo dokładnie wycisnąć albo wręcz przepuścić przez sokowirówkę. Otrzymany płyn należy też bardzo starannie przefiltrować.
- >Klarowną już nalewkę z dyni przelewamy do butelek. Te szczelnie zamknięte wynosimy w chłodne miejsce. Pełnię swojego smaku dyniówka nam pokaże dopiero w sześć miesięcy później.
Nalewki domowe