Sałata morska: zastosowanie i właściwości ulwy sałatowej Laiute De Mer
Sałata morska (łac. Ulva Lactuca) to odmiana wodorostów zielenic z rodzaju błonica, inaczej ulwa sałatowa. Jest to alga o ładnej ciemnej zieleni, giętka i delikatna. Jak sama nazwa wskazuje, ulwę przeznacza się, po uprzednim ugotowaniu, na sałatkę. W Polsce dostępna jest w handlu francuska odmiana Laiute De Mer
Spis treści
- Występowanie ulwy sałatowej
- Zastosowanie sałaty morskiej
- Wartość odżywcza sałaty morskiej
- Właściwości ulwy sałatowej
Występowanie ulwy sałatowej
Sałata morska występuje w Morzu Śródziemnym, w Morzu Północnym u wybrzeży Szkocji, również w Atlantyku i Oceanie Spokojnych na wysokości Stanów Zjednoczonych oraz u wybrzeży Japonii. Sałata morska tworzy plechy o długości 20–30 cm. Porasta przybrzeżne dno morskie na głębokości od 0,5 do 3 m, również w M. Bałtyckim. Ulwa sałatowa jest używana we wszystkich kuchnia śródziemnomorskich oraz w Japonii.
Zastosowanie sałaty morskiej
Intensywny kolor sałata morska zawdzięcza wysokiej zawartości chlorofilu. Ten rodzaj algi jest odporny na rozdarcia, dzięki elastycznym białkowym włókno. Stąd całkiem spora zawartość protein. Sałatę morską należy, przechowywać z dala od światła (w przeciwnym razie będzie blaknąć).
W smaku sałata jest świeża i pełna, soczysta. Sałata morska ze względu na białkowe włókna jest dość jędrna i wymaga gotowania około piętnastu minut. Podaje się ją na wiele sposobów, z sałatkami, rybami, jajkami, czy zupą miso.
Wartość odżywcza sałaty morskiej
Sałata morska, jak wszystkie zielenice, jest bardzo odżywcza. Zawiera 8 razy więcej witaminy C niż pomarańcza, a oprócz tego sporo witaminy A i B12, 10 razy więcej wapnia niż mleko, 10 razy więcej magnezu niż znajdziecie w kiełkach pszenicy oraz 10 razy więcej żelaza niż w szpinaku. Te ilości minerałów i witamin wzmacniają układ odpornościowy, zwiększają produkcję hormonów płciowych i oczyszczają krew.
Porcja 100 g sałaty morskiej dostarcza 132 kcal. Znajdziemy w niej 16,3 g białka, 12,7 g cukrów, 35 g czystego błonnika.
Dzięki wysokiej zawartości błonnika po zjedzeniu ulwy sałatowej na dłużej można zachować uczucie sytości. Jod zawarty w sałacie morskiej dodatkowo wspomaga procesy rozpadu tkanki tłuszczowej. Dlatego ten gatunek alg zalecają dietetycy wszystkim osobom pragnącym obniżyć wagę ciała.
Właściwości ulwy sałatowej
Algi, takie jak ulwa sałatowa, zalecane są kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Według przeprowadzonych badań kobiety w ciąży i karmiące piersią mają znacznie większe zapotrzebowanie na jod, którego często nie dostarczają w odpowiednich ilościach w swojej codziennej diecie. Nawet niewielki niedobór tego pierwiastka wiąże się z ryzykiem upośledzenia funkcji poznawczych u ich dzieci i może wpływać na zmniejszenie IQ. Według europejskich badań, aż 50% noworodków jest narażonych na niewielki niedobór jodu, co niesie za sobą ryzyko ograniczenia ich potencjału poznawczego.
Jadalne glony dostarczają substancji czynnych, które przy regularnym spożyciu obniżają poziom złego cholesterolu w organizmie.
Wodorosty są zalecane osobom z problemami naczyniowymi, gdyż dostarczają związków wzmacniających ściany naczyń włosowatych zapobiegając ich pękaniu oraz powstawaniu tak zwanych „pajączków” czy siniaków.